Deszcz unijnych pieniędzy dla Polski. Miliardy euro za odejście od węgla

Unia Europejska wesprze Polskę w procesie odchodzenia od węgla. Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nasz kraj otrzyma dwa mld euro na transformację energetyczną, a w ramach całego programu 27 mld euro. Najwięcej w Europie.

>>> Zobacz także: Jaką szansę ma Polska na to, by węgiel zastąpił atom? Ekspertki programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Zobacz wideo

Unia Europejska będzie wspierać Polskę w transformacji energetycznej, dzięki które będziemy mogli zredukować wykorzystywanie węgla jako głównego źródła energii elektrycznej.

Polska będzie mogła pożegnać węgiel z pomocą UE

Jak donosi Biznesalert, finansowanie przemian w Europie będzie opierało się na trzech filarach. Polska ma szansę skorzystać z każdego z nich.

Pierwszy filar to Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Unia chce przeznaczyć na niego 7,5 mld euro, z czego nasz kraj dostałby 2 mld. Najwięcej ze wszystkich krajów.

Kolejnym filarem programu jest System Sprawiedliwej Transformacji, wspierający prywatne inwestycje. Na ten cel UE przeznacza 45 mld euro. Do Polski ma trafić 27 mld euro.

Trzeci filar ma wspierać sektor publiczny - poprzez Europejski Bank Inwestycyjny mają do niego trafić pieniądze w formie pożyczek. Ten element unijnego planu pochłonie 25-30 mld.

Komisja Europejska chce, żeby unijne kraje dołożyły co najmniej 1,5 raza otrzymanej sumy ze swojej puli z polityki spójności.

Cały mechanizm był tworzony głównie z myślą o regionach odchodzących od węgla, ale skorzystać z niego będą mogły także te regiony, dla których transformacja energetyczna związana z realizacją polityki klimatycznej jest najbardziej bolesna.

Poza tym Komisja godzi się na zmianę przyznawania pomocy publicznej tak, by ze wsparcia na transformację energetyczną mogły skorzystać także duże firmy.

Czytaj też: Kamiński dla "DW": Polska tylko dlatego nie jest dziś dyktaturą, bo należy do UE

Ostateczny kształt przepisów w tej sprawie będzie zależeć od unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego.

Więcej o: