Mały ZUS Plus. Przedsiębiorcy powinni uważać na pułapkę w przepisach. ZUS planuje kontrole

Mały ZUS Plus spowoduje, że 320 tys. przedsiębiorców będzie mogło płacić niższe składki. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zwrócić uwagę na nowe przepisy.

Mały ZUS Plus wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku i jest kontynuacją Małego ZUS-u wprowadzonego w 2019 roku. Program pozwala małym przedsiębiorcom rozliczać się z Zakładem na korzystnych warunkach, gdyż brane pod uwagę są ich dochody. W ramach tegorocznej nowelizacji próg przychodowy zostanie podniesiony z 63 tys. do 120 tys. Dzięki temu z korzystnej metody rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne skorzysta już 320 tys. przedsiębiorców

Zobacz wideo

Jednak jak czytamy w "Rzeczpospolitej", ZUS przeprowadzi w tym roku bardziej szczegółowe kontrole. Co więcej, osoby posiadające firmy muszą uważać na pułapkę w przepisach, aby uniknąć dopłacania do składek

Mały ZUS Plus. Pułapka w przepisach. Na co powinni uważać przedsiębiorcy? 

Uwagę powinni zachować przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według skali podatkowej bądź liniowo. Podadzą oni do wyliczeń wysokość dochodów uzyskanych z przedsiębiorstw zgodnie z przepisami o podatku PIT. 

>>> Dowiedz się więcej: Mały ZUS plus już wkrótce wchodzi w życie. Do kiedy należy złożyć ważny wniosek?

- Dochód z rozliczenia podatkowego może być mylący dla tych przedsiębiorców. Nowe przepisy wyraźnie mówią bowiem, że prowadzący działalność, który w zeszłym roku wliczył składki na ubezpieczenia w koszty prowadzonej działalności, musi je teraz doliczyć do dochodu - tłumaczy dla "Rzeczpospolitej" Michał Kowalski, doradca podatkowy z KNDP. W taki sposób rozlicza się większość przedsiębiorców. Dlatego też ekspert radzi, aby w rozliczeniu dochodu za 2019 roku poprosić o pomoc księgową. Pozwoli to na uniknięcie dopłat.

Mały ZUS Plus. Tylko większa liczba kontroli pozwoli zweryfikować zeznania przedsiębiorców

Wprowadzenie nowych ulgowych składek wiązać się będzie z trudnościami z prawidłowym określeniem dochodu za miniony rok. W konsekwencji inna kwota będzie brana do wyliczania składek. Z tego powodu ZUS prawdopodobnie zacieśni współpracę z Urzędem Skarbowym i zwiększy liczbę kontroli przedsiębiorców. Tylko dzięki temu Zakład będzie mógł zweryfikować prawdziwość składanych deklaracji. Innym rozwiązaniem mogłaby być zmiana przepisów, która powodowałaby, że przedsiębiorcy odliczaliby składki od dochodu.

Prof. Gertruda Uścińska wskazuje, że pomocny dla małych przedsiębiorców będzie dostępny na stronie zus.pl kalkulator do obliczania składek, który już wkrótce będzie obliczać składki według nowych przepisów.

Więcej o: