Waloryzacja emerytur i rent 2020. Rząd dołoży pieniądze z powodu inflacji. Zyskają na tym bogatsi emeryci

Z powodu inflacji waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku będzie wyższa aniżeli to, co planował rząd. Najbardziej skorzystają na tym najbogatsi emeryci.

Waloryzacja emerytur to dostosowanie świadczeń do panującej sytuacji gospodarczej oraz utrzymanie realnej wartości świadczeń. Korekta odbywa się co roku, a pod uwagę bierze się realny wzrost płac oraz wskaźnik cen i usług. To właśnie nagły wzrost drugiego czynnika, czyli inflacja, powoduje, że waloryzacja będzie w 2020 roku wyższa. 

Zobacz wideo

Waloryzacja emerytur i rent 2020. Dodatkowe pół miliarda z powodu inflacji 

W 2019 roku waloryzacja wyniosła 2,86 proc. Według szacunków obliczanych na podstawie GUS w 2019 roku emeryci i renciści mieli liczyć na podwyżkę świadczeń o 3,24 proc. GUS poinformował, że inflacja gospodarstw emerytów i rencistów wyniosła 2,7 proc., natomiast rząd zakładał, że będzie to jedynie 2,1 proc. Wzrost cen produktów i usług, który odczuli świadczeniobiorcy, spowoduje, że stawka waloryzacyjna będzie skorygowana na korzyść emerytów. Jak wylicza Fakt.pl, waloryzacja wyniesie 3,75 proc

Dowiedz się więcej: Emerytury 2020. Ile wynosić będą świadczenia w przyszłym roku? [STAWKI, WALORYZACJA]

Błędna prognoza będzie dość kosztowna dla rządu. Wzrost waloryzacji o 0,1 proc. to koszt rządu 100 mln zł. Podwyżka z 3,24 proc. do 3,75 proc. spowoduje, że przeznaczonych będzie dodatkowych pół miliarda złotych, a łączny koszt wzrośnie do 9 mld zł. 

Waloryzacja emerytur i rent 2020. Na korekcie waloryzacji zyskają najbogatsi

Świadczenia z tytułu rent i emerytur otrzyma ok. 10 mln Polaków. Waloryzacja wejdzie w życie 1 marca 2020 roku. Okazuje się, że z droższej waloryzacji skorzystają przede wszystkim najbogatsi emeryci i renciści. Wszystko przez to, że w 2020 roku utrzymana zostanie waloryzacja dwutorowa - kwotowa oraz procentowa. W ubiegłym roku osoby z niższymi świadczeniami (do 2450 zł brutto) otrzymywały automatycznie podwyżkę o 70 zł. Znajdujący się natomiast powyżej tego pułapu otrzymywali emeryturę bądź rentę powiększoną o kwotę obliczoną na podstawie wskaźnika waloryzacyjnego. Wzrost waloryzacji do poziomu 3,75 proc. spowoduje, że więcej otrzymają jednak najbogatsi. 

Więcej o: