45 osób ma najwyższe w Polsce emerytury. Rekordziści pracowali na nie ponad 60 lat

Najwyższe, przekraczające 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie, emerytury otrzymuje 45 osób w Polsce. W gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia znalazły się tylko cztery kobiety.
Zobacz wideo

Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarł portal Prawo.pl wynika, że tylko 45 emerytów w Polsce może pochwalić się najwyższą emeryturą, przyznawaną w granicach 10 tysięcy złotych lub wyżej. Czworo z nich (trzech mężczyzn i jedna kobieta) otrzymują ponad 20 tysięcy złotych emerytury miesięcznie.

45 osób w Polsce pobiera emeryturę wyższą niż 10 tys. zł. Na świadczenia pracowali średnio po 50-60 lat

Większość z tych osób wykazała się jednak bardzo długim stażem pracy. Czwórka emerytów o najwyższym świadczeniu pracowała przez 57, 60, 61 i więcej niż 61 lat. Większość z mężczyzn z tej grupy przeszła na emeryturę dopiero po skończeniu 80. roku życia. Zgodnie z badaniami ZUS tylko dwie z 45 osób miały niższy staż pracy: pierwszy z mężczyzn pracował przez 30 lat i otrzymuje emeryturę w wysokości ponad 12 tysięcy złotych, a drugi pracował przez 34 lata i pobiera świadczenie w wysokości prawie 11 tysięcy złotych miesięcznie.

Średnio osoby, którym przyznano najwyższe emerytury, pracowały na swoje świadczenie po 50-60 lat: pracowali więc o wiele dłużej niż przeciętni emeryci. Aby otrzymać w Polsce emeryturę okresy składkowe i nieskładkowe muszą wynosić minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Z danych ZUS z końca października 2019 roku wynika, że przeciętna emerytura wynosi w Polsce 2 379,19 złotych. Świadczenia te pobiera 5,86 mln osób.

- Na tak znaczącą kwotę emerytury, poza stażem pracy, wpływa wysokość wynagrodzenia, od którego opłacane są składki. Nie jestem więc do końca przekonana, czy osoby, których dotyczą tak znaczne kwoty emerytury są nimi w pełni usatysfakcjonowane, biorąc pod uwagę, że przez kilkadziesiąt lat (czyli cały okres zatrudnienia) odprowadzały bardzo wysokie składki - powiedziała w rozmowie z portalem profesor UKSW, radca prawny Monika Gładoch.

Więcej o:
Komentarze (60)
45 osób ma najwyższe w Polsce emerytury. Rekordziści pracowali na nie ponad 60 lat
Zaloguj się
 • nutka7.17

  Oceniono 23 razy 21

  Czy koloratkowe kreatury typu Głódź i inne gady również brane są pod uwagę w tym "rankingu emerytalnym"? Ilu nierobów, typu nadprezes nigdy pracą nieskalany, z tzw. klasy próżniaczej załapało się na takie emerytury?

 • maxym9

  Oceniono 26 razy 20

  E tam - żadna rewelacja. Podajcie jaką emeryturę odbiera prokurator krajowy - staż nieważny, prokurator wojskowy ze stażem 15 lat, sędzia sadu wojewódzkiego w stanie spoczynku ze stażem kilkunastoletnim, jakikolwiek generał. górnik/szef związku zawodowego. Opisywani przez Was rekordziści mogą się schować

 • jkmjkm

  Oceniono 13 razy 9

  Polska - kraj skrajnej niesprawiedliwości społecznej, gdzie miliony biedaków utrzymują uprzywilejowaną mniejszość: księży, policjantów (15 lat pracy), wojskowych (15 lat pracy), agentów różnej maści (15 lat pracy), prokuratorów, sędziów itd.

 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 9

  Ale te 45 to chyba tylko emerytury z ZUSu?
  Bo roznych mundurowych i sedziowskich emerytur przekraczajacych 10 tys. jest duzo wiecej.

 • jerzytop

  Oceniono 9 razy 7

  Oczywiście piszący kretynie . Emerytura w Polsce to tylko ZUS reszta nierobów otrzymuje ją z funduszy EU ,kościelnych a może prosto z NIEBA
  Na miliony ludzi PRACUJĄCYCH tylko 45 otrzymuje 10 i więcej tys po 50 - 60 latach pracy ale za to po"" paru""latach nicnierobienia / jak to powiedział gen Skrzypczak ,że siedząc w Warszawie można zostać generałem / a mamy 200 generałów na emeryturze a oni
  Najwięcej, bo prawie 12 tysięcy złotych, otrzymują na emeryturze generałowie
  Najwyższa emerytura wynosi 19 749 zł. Pobiera ją pułkownik / b.prokurator smoleński /
  Dopiero czwarty na liście "Faktu" to pierwszy generał. Jest jednym z najmłodszych emerytowanych oficerów wojskowych. Ma 55 lat i 18241 zł
  Można się tylko domyśleć dlaczego kobieta pracująca 40 lat ma 2tys emerytury o ile tyle ma

 • strach_sie_bac

  Oceniono 8 razy 6

  I co to za życie pracować 60 lat a potem odpoczywać kilka z godną emeryturą i żegnaj Gienia.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 15 razy 5

  To może proszę podać w jakim charakterze były zatrudnione te osoby skoro przepracowały 60 lat. Chyba byli posłami na sejm i politykami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX