45 osób ma najwyższe w Polsce emerytury. Rekordziści pracowali na nie ponad 60 lat

Najwyższe, przekraczające 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie, emerytury otrzymuje 45 osób w Polsce. W gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia znalazły się tylko cztery kobiety.
Zobacz wideo

Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarł portal Prawo.pl wynika, że tylko 45 emerytów w Polsce może pochwalić się najwyższą emeryturą, przyznawaną w granicach 10 tysięcy złotych lub wyżej. Czworo z nich (trzech mężczyzn i jedna kobieta) otrzymują ponad 20 tysięcy złotych emerytury miesięcznie.

45 osób w Polsce pobiera emeryturę wyższą niż 10 tys. zł. Na świadczenia pracowali średnio po 50-60 lat

Większość z tych osób wykazała się jednak bardzo długim stażem pracy. Czwórka emerytów o najwyższym świadczeniu pracowała przez 57, 60, 61 i więcej niż 61 lat. Większość z mężczyzn z tej grupy przeszła na emeryturę dopiero po skończeniu 80. roku życia. Zgodnie z badaniami ZUS tylko dwie z 45 osób miały niższy staż pracy: pierwszy z mężczyzn pracował przez 30 lat i otrzymuje emeryturę w wysokości ponad 12 tysięcy złotych, a drugi pracował przez 34 lata i pobiera świadczenie w wysokości prawie 11 tysięcy złotych miesięcznie.

Średnio osoby, którym przyznano najwyższe emerytury, pracowały na swoje świadczenie po 50-60 lat: pracowali więc o wiele dłużej niż przeciętni emeryci. Aby otrzymać w Polsce emeryturę okresy składkowe i nieskładkowe muszą wynosić minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Z danych ZUS z końca października 2019 roku wynika, że przeciętna emerytura wynosi w Polsce 2 379,19 złotych. Świadczenia te pobiera 5,86 mln osób.

- Na tak znaczącą kwotę emerytury, poza stażem pracy, wpływa wysokość wynagrodzenia, od którego opłacane są składki. Nie jestem więc do końca przekonana, czy osoby, których dotyczą tak znaczne kwoty emerytury są nimi w pełni usatysfakcjonowane, biorąc pod uwagę, że przez kilkadziesiąt lat (czyli cały okres zatrudnienia) odprowadzały bardzo wysokie składki - powiedziała w rozmowie z portalem profesor UKSW, radca prawny Monika Gładoch.