Mikrorachunek podatkowy wykorzystany przez cyberprzestępców. Wysyłają SMS-y dot. zaległości na koncie

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe SMS-y dotyczące zaległości na mikrorachunku podatkowym.

Cyberprzestępcy na różne sposoby próbują wykraść dostęp do naszych danych. Najczęstszą metodą są tzw. ataki phisingowe, w których podszywają się pod instytucje wzbudzające powszechne zaufanie. Najczęściej chodzi o banki, ale zuchwałość oszustów nie zna granic. Ministerstwo Finansów ostrzega przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców, którzy wysyłają SMS-y dotyczące fikcyjnych zaległości na mikrorachunku podatkowym

Zobacz wideo

Ministerstwo ostrzega przed oszustami. Wykorzystują mikrorachunek podatkowy

Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie zaznacza, że skarbówka nie jest nadawcą tych wiadomości

Administracja skarbowa nie jest nadawcą tych wiadomości. Wiadomości tego typu są fałszywe i zawierają link, który może być niebezpieczny. Otwieranie linków zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom.

- ostrzega Ministerstwo Finansów w wystosowanym 22 stycznia komunikacie, który można znaleźć na stronie www.gov.pl

Resort podaje także, jak przykładowo może wyglądać fałszywy SMS. Jego treść brzmi następująco (pisownia oryginalna): "Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji".

W wiadomości znajduje się również link, w którego nie powinniśmy włączać. Przeniesie on nas prawdopodobnie na stronę, za pomocą której będziemy mogli "uregulować dług", a w praktyce udostępnić dane oszustom. W analogiczny sposób oszukany został mieszkaniec Bełchatowa, z którego konta zniknęło 18 tys. zł

>>> Dowiedz się więcej: Mikrorachunek podatkowy wszedł w życie od 1 stycznia. Do czego służy?

Więcej o: