Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 5 tys. zł dochodu? Ile co miesiąc zapłacimy?

Bezdzietne małżeństwo z dochodem na poziomie 5 tys. zł miesięcznie może otrzymać kredyt hipoteczny przekraczający pół miliona złotych. Co miesiąc oddawać będzie jednak bankom zauważalną część zarobionych pieniędzy.

Bezdzietne małżeństwo posiadające dochód w wysokości 5,1 zł netto może liczyć na kredyt hipoteczny na poziomie 450-500 tys. zł - wynika z porównania przeprowadzonego przez serwis bankier.pl w lutym ubiegłego roku. W przypadku tego wyliczenia chodzi o dochody pochodzące z umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto, powinni mieć nieskazitelną przeszłość kredytową oraz brak zadłużenia. Należy pamiętać, że mówimy o pożyczce na 30 lat przy 20 proc. wkładu własnego. 

Zobacz wideo

Kredyty hipoteczne. Pożyczka w wysokości 100-krotności miesięcznego dochodu

10 z 14 banków zaoferowało maksymalną zdolność kredytową na poziomie powyżej 450 tys. zł, ale tylko pięć zdecydowało się na kwotę powyżej pół miliona złotych. Zaskakująca może być natomiast dysproporcja pomiędzy ofertami poszczególnych banków, gdyż maksymalnie można otrzymać 540 tys. zł (ponad 100-krotność miesięcznego dochodu), a najmniej zaledwie 391 tys. zł. Wynika to prawdopodobnie z konserwatywnej polityki niektórych banków w kwestii udzielania kredytów. 

Przy stosunkowo niskich dochodach na owe małżeństwo będzie musiało się zmierzyć z miesięczną ratą spłaty na poziomie 2,5 tys. zł. Nawet przy niższych kwotach w większości ofert przekracza ona 2 tys., czyli ponad 40 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego. Należy o tym pamiętać, gdyż kredyty hipoteczne udzielane są przy zmiennej stopie procentowej. Oznacza to, że poziom rat może w przyszłości wzrosnąć, co przy tak niskich dochodach wiązać się będzie ze sporymi problemami finansowymi. 

Kredyty hipoteczne wkrótce podrożeją. Banki reagują na wzrost ceny mieszkań 

Na ten moment sytuacja na rynku mieszkaniowym kształtuje się bardzo dobrze. W 2019 roku rozpoczęto budowę rekordowo dużą liczbę mieszkań. Mimo że ich ceny rosną zaskakująco szybko, to Polacy coraz chętniej decydują się na kredyty mieszkaniowe. W ubiegłym roku na ten cel pożyczono 65 mld zł. Już wkrótce może się to jednak zmienić. Banki reagują na sytuację na rynku nieruchomości, podnosząc marże i koszty związane z kredytami. 

>>> Wszystko, co chcesz wiedzieć o kredytach hipotecznych przy rożnych dochodach:

Więcej o: