Wielka Brytania. Nowy system migracyjny może obniżyć zarobki imigrantom przybyłym po brexicie

Niższy próg zarobków dla imigrantów chcących przyjechać do Wielkiej Brytanii po brexicie - to jedno z zaleceń Komisji ds. Migracji. Na tym raporcie opierać ma się będzie brytyjski rząd, opracowując nowy system migracyjny. Oznaczałoby to obniżkę miniminalnego progu rocznych zarobków z 30 tys. do 25,6 tys. funtów rocznie.

Nie 30 000 funtów rocznie - jak chce rząd - a 25 500. Tyle według raportu Komisji ds. Migracji powinny wynosić minimalne zarobki Polaka, Pakistańczyka czy Francuza, którzy chcieliby przyjechać do Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej. Jeśli brytyjski rząd zgodzi się na taką obniżkę, zacznie ona obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego, czyli od stycznia 2021 r.

Autorzy ostrzegają, że zapowiadany przez administrację Borisa Johnsona system punktowy powinien dotyczyć tylko stanowisk wymagających wyższych kwalifikacji. Wspomniany raport zaleca, by drzwi dla kelnerów, sprzątaczy czy pielęgniarek pozostały otwarte szerzej, bo takie sektory mogą ucierpieć. Wcześniej podobne obawy wyraziły organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

>>> Sikorski: Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP

Zobacz wideo

Brexit. Brytyjski rząd analizuje płace po wyjściu z UE

Spodziewane efekty takiego systemu to - według autorów analizy - nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, ale też niewielki wzrost PKB na głowę, a także wydajności pracy i niewielkie zmniejszenie się kolejek w przychodniach czy szpitalach. Z drugiej strony, komisja przewiduje niewielkie pogorszenie sytuacji w sektorze opieki nad ludźmi starszymi, gdzie dziś pracuje wielu imigrantów, między innymi z Polski.

Rząd cały czas podkreślał, że opublikowany właśnie raport będzie kluczowym czynnikiem w planowaniu nowego systemu imigracyjnego, ale ministrowie i sam premier Johnson zapowiadali dotąd bardziej zdecydowane ograniczenia imigracji, traktując to jako spełnienie podstawowej obietnicy danej zwolennikom wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zasady nowego systemu mamy poznać w marcu. Do formalnego brexitu ma dojść w piątek 31 stycznia.

Ustawa brexitowa jednak bez zmian

Przypomnijmy, że podczas głosowania w brytyjskim parlamencie 22 stycznia posłowie odrzucili wszystkie poprawki Izby Lordów do projektu ustawy brexitowej. Członkowie izby wyższej próbowali m.in. zmienić zasady rejestracji unijnych imigrantów, lecz w Izbie Gmin rząd Borisa Johnsona ma zdecydowaną większość. Posłowie przywrócili więc projektowi pierwotną formę. Zgodnie z tradycją, Izba Wyższa zrezygnowała ze sprzeciwu i dała prawu zielone światło. Formalnej zgody na ustawę brexitową w tej formie udzieliła następnego dnia królowa brytyjska Elżbieta II. 24 stycznia umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE podpisali szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Więcej o:
Komentarze (41)
Wielka Brytania. Nowy system migracyjny może obniżyć zarobki imigrantom przybyłym po brexicie
Zaloguj się
 • pab13

  Oceniono 12 razy 12

  Strzelą sobie w kolano, bo Brytole najgorszego sortu są niewyedukowani, ale za najniższą stawkę i w pełnym wymiarze nie chcą pracować, by utrzymać wszystkie gęby, które wyprodukowali. Tak to już jest, że element rozmnaża się chętnie i w najszybszym tempie, by spędzać życie na koszt podatników, siedząc na benefitach. Co więcej, ten chory system ten menelski element wspiera. Nie trawię tego tutaj!
  Aż strach pomyśleć jaką przyszłość fundują sobie samym angielscy politycy. Ten kraj już zalewa bylejakość, a jego twarzą jest bezzębny menel z gromadą dzieci, których nie ma komu wychowywać.

 • kamuimac

  Oceniono 13 razy 11

  powodzenia ^^ imigranci wykonujacy prace których nie chce żaden brytol na pewno beda sie zabijac o te wypłaty.

  to pokazuje jak bardzo oderwani od rzeczywistosci są brytole.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 8 razy 8

  Z 30000£ na reke zostaje 20000£ wystarczy na kawalerke na obrzezach Londynu. Wybierac trzeba sie z tesciem I szwagem, Wtedy na Leszka i Polsat bedzie

 • omniscio

  Oceniono 8 razy 8

  ZK wyszlo z UE by ograniczyc naplyw imigrantow, wiec teraz obnizaja progi by przyciagnac wiecej imigrantow. Cyrk.

 • catch36

  Oceniono 5 razy 5

  "niewielkie pogorszenie" bo już teraz nie mogą znaleźć pracowników na wolne etaty :) więc będzie niewiele gorzej. Czekam z niecierpliwością na "twardy" brexit :)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Żenada. Obniżają limit minimalnych zarobków wymaganych do otrzymania prawa pobytu z 30 tys do 25 tys nie po to żeby ułatwić imigrację specjalistów, tylko dlatego że przez Brexit zarobki w Anglii drastycznie spadają.

 • wilenski11

  Oceniono 4 razy 2

  trzeba zadbać o to żeby angole odczuli przebywanie poza unią, wymiana handlowa Polski z Niemcami jest już większa niż Niemców z Francją, trzeba tylko zap...lać i pogonić pisiorowych komunistów a za kilka lat będziemy rządzić z Niemcami a przynajmniej coś dla nich znaczyć

 • Dominik Popowski

  Oceniono 1 raz 1

  No teraz beneficiar-skie typy dostaną po głowie....zapomnieli co Cameron powiedział......debile to mało.... każde 100? minus 70% na przestrzeni najbliższych kilku lat .....30? chcę to zobaczyć jak sobie będą radzić...he he he

 • wdechwydech

  Oceniono 1 raz 1

  chcą zakładać kolonie u siebie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX