Morawiecki do szefowej KE: Nowe cele w budżecie UE nie mogą być finansowane kosztem polityki spójności

Szef polskiego rządu uznał za konstruktywne spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Ursulą von der Leyen w Brukseli o unijnym budżecie na lata 2021-2027.

Szef rządu powtórzył stanowisko Polski, że nowe cele w unijnym budżecie nie mogą być finansowane kosztem polityki spójności i że puli na polityki traktowe nie można uszczuplać. "Funduszy, z których pochodzą środki na budowę dróg i mostów, kolei. To jest coś na czym nam bardzo zależy, bo wiemy jak infrastruktura wspiera wzrost gospodarczy" - powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że także finansowanie polityki rolnej powinno być utrzymane na obecnym poziomie. Polska chce też większej elastyczności w przesuwaniu pieniędzy z jednego filara polityki rolnej, czyli z rozwoju obszarów wiejskich, na drugi, czyli dopłaty bezpośrednie.

W nowym budżecie będzie mniej pieniędzy z powodu brexitu, a dodatkowo są nowe cele - polityka migracyjna i obronna. Dlatego też Komisja Europejska, prezentując projekt budżetu w połowie 2018 roku, przewidziała cięcia wydatków na co Polska nie chce się zgodzić.

Premier powiedział po spotkaniu z szefową Komisji, że w kilku kwestiach nastąpił postęp, ale nie chciał mówić o szczegółach tłumacząc, że są to negocjacje poufne. "Cieszę się, że pani przewodnicząca rozumie różne perspektywy, bo kiedy tak różne interesy i perspektywy są reprezentowane w Unii, to trzeba je najpierw zrozumieć i potem znaleźć wspólny mianownik" - dodał premier.

>>> Czarnecki wymienia, dlaczego Polacy mogą mieć pretensje do UE. Zobacz nasz materiał wideo 

Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki: Polska gotowa do kompromisu ws budżetu, ale pod warunkami

Polska gotowa do kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027, ale pod warunkami. Tak mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Polska uważa, że nie można zmniejszać puli pieniędzy na polityki traktatowe, czyli spójność i rolnictwo. Podkreślił, że nowe cele w budżecie jak polityka migracyjna i obronna, muszą mieć nowe źródła finansowania. „To jest klucz do porozumienia” - mówił premier. Wymienił między innymi opłatę plastikową, czy opłatę od funkcjonowania wielkich korporacji międzynarodowych na jednolitym rynku europejskim.

Więcej o:
Komentarze (81)
Morawiecki do szefowej KE: Nowe cele w budżecie UE nie mogą być finansowane kosztem polityki spójności
Zaloguj się
 • najgorszy-sort-polakow

  Oceniono 34 razy 30

  czyli tłumacząc na nasz , będziemy zasrywać wspólna klatkę schodową , śmieci i fekalia wyrzucać za okno , ale i tak musicie nam dać kasę na remont mieszkania , jakże to polskie ....

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 25 razy 25

  Co za dziad. Na żebry jedzie do Brukseli mimo że to tylko taka wyimaginowana wspólnota która buduje jakieś tam chodniki.

  No i gdzie wy pisiesyny z kolan wstaliście??? Po co wam fundusze UE jak sytuacja budżetu jest tak dobra jak nigdy, bo wystarczy nie kraść???

  Jak wstaliście z kolan to sami wypłacajcie rolnikom dopłaty bezpośrednie. Po co dziadujecie o nie w UE, szmaciarze.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 20 razy 20

  to Parlament Europejski decyduje o budżecie, Mateusz to może jedynie zrobić sobie zdjęcie poopowiadać pierdoły durnym polaczkom.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 18 razy 18

  Oj, rozmowy mocno nie pomyśli PiS. W Festung Nowogrodzka alarm. KE zamraża transfery środków unijnych do Polski w związku z chaosem prawnym.

  Będzie majdan.

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 21 razy 17

  WIDZĘ po minie pinokia że rozmowy były nie po myśli ,ale ciemnemu ludowi trzeba kit wcisnąć ?

 • optymistaa43

  Oceniono 19 razy 15

  Jak z warcholami europejskimi moze rozmawiac U E,stawia warunki a to co mowi nasz Polski warchol jest oczywiscie klamstwem.Poufne ty bydlaku,nawet to ze chcesz przesuwania pieniedzy z rozwoju wsi na doplaty dla rolnikow mowi samo za siebie,rolnikom doplaty zostana zmniejszone o 75 % a pieniadze przeznaczone na rozwoj wsi zostana zabrane i przekazane na 500+.Taka jest Prawda warchole,pacholku obcokrajowca zydaKelksztejn-Kaczynskiego BALBINA.
  WARCHOL,
  urzednik panstwowylamiacy Konstytucje i tworzacy prawa szkodzace Polsce i Polakom.

 • tomala44

  Oceniono 17 razy 15

  Polityka spujnosci to takze ujednolicanie i przestrzeganie unijnego systemu prawnego, ty niedorobiony, qrewski synu buco-pajaca

 • kostropacz

  Oceniono 16 razy 14

  "Większa elastyczność" :-) To jak elastyczne zabieranie z funduszu dla niepełnosprawnych na wyborczą darowiznę trzynastą emeryturę. Po uważaniu komu by tu dać, aby głosowali i nie przeszkadzali.

 • jare_jare

  Oceniono 16 razy 14

  Cały pierwszy akapit to "show me the Money" wykrzyczane z gestem Kozakiewicza, a potem z kopa tekstem o dopłatach bezpośrednich, czyli socjal. W międzyczasie konflikt prawny i jazda na rympal. Nie no, dobra pozycja negocjacyjną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX