Morawiecki do szefowej KE: Nowe cele w budżecie UE nie mogą być finansowane kosztem polityki spójności

Szef polskiego rządu uznał za konstruktywne spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Ursulą von der Leyen w Brukseli o unijnym budżecie na lata 2021-2027.

Szef rządu powtórzył stanowisko Polski, że nowe cele w unijnym budżecie nie mogą być finansowane kosztem polityki spójności i że puli na polityki traktowe nie można uszczuplać. "Funduszy, z których pochodzą środki na budowę dróg i mostów, kolei. To jest coś na czym nam bardzo zależy, bo wiemy jak infrastruktura wspiera wzrost gospodarczy" - powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że także finansowanie polityki rolnej powinno być utrzymane na obecnym poziomie. Polska chce też większej elastyczności w przesuwaniu pieniędzy z jednego filara polityki rolnej, czyli z rozwoju obszarów wiejskich, na drugi, czyli dopłaty bezpośrednie.

W nowym budżecie będzie mniej pieniędzy z powodu brexitu, a dodatkowo są nowe cele - polityka migracyjna i obronna. Dlatego też Komisja Europejska, prezentując projekt budżetu w połowie 2018 roku, przewidziała cięcia wydatków na co Polska nie chce się zgodzić.

Premier powiedział po spotkaniu z szefową Komisji, że w kilku kwestiach nastąpił postęp, ale nie chciał mówić o szczegółach tłumacząc, że są to negocjacje poufne. "Cieszę się, że pani przewodnicząca rozumie różne perspektywy, bo kiedy tak różne interesy i perspektywy są reprezentowane w Unii, to trzeba je najpierw zrozumieć i potem znaleźć wspólny mianownik" - dodał premier.

>>> Czarnecki wymienia, dlaczego Polacy mogą mieć pretensje do UE. Zobacz nasz materiał wideo 

Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki: Polska gotowa do kompromisu ws budżetu, ale pod warunkami

Polska gotowa do kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027, ale pod warunkami. Tak mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Polska uważa, że nie można zmniejszać puli pieniędzy na polityki traktatowe, czyli spójność i rolnictwo. Podkreślił, że nowe cele w budżecie jak polityka migracyjna i obronna, muszą mieć nowe źródła finansowania. „To jest klucz do porozumienia” - mówił premier. Wymienił między innymi opłatę plastikową, czy opłatę od funkcjonowania wielkich korporacji międzynarodowych na jednolitym rynku europejskim.