Hamburgery i kebab mają konkurencję. Pizza nowym daniem narodowym Polaków

Pizza bije w Polsce rekordy popularności. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to nowe polskie danie narodowe. Skąd ta popularność? Polacy coraz częściej jedzenie zamawiają online. Według ekspertów w ciągu najbliższych lat ten rynek czeka gigantyczny rozwój.

>>> Zobacz najnowszy odcinek programu "Studio Biznes". Goście Łukasza Kijka wyjaśniają jak działa dziedziczenie długów i w jaki sposób ustrzec się przed niską emeryturą

Zobacz wideo

Polska znajduje się wśród krajów, w których pizza, tradycyjne włoskie danie, cieszy się największą popularnością. Stanowi 54,9 proc. zamówień składanych online - wynika z zestawienia opublikowanego przez "Rzeczpospolitą".

Pizza popularniejsza od hamburgera

Polacy jedzący poza domem najczęściej wybierają właśnie pizzerie - odwiedza je 68 proc. badanych. Lokale typu fast-food znajdują się na drugim miejscu z wynikiem 65 proc., a restauracje na trzecim z wynikiem 52 proc. Nieco mniejszą popularnością cieszą się kawiarnie (49 proc.). Po kebab sięga 42 proc. ankietowanych.

Z badań GfK opublikowanych przez dziennik wynika, że średni rachunek za pizzę wynosi 42 zł. W Polsce przybywa też lokali sprzedających włoskie danie - głównie tych działających poza ogólnopolskimi czy światowymi sieciami.

Czytaj tęż: Właściciel Pyszne.pl przejmuje Just Eat. Dzięki fuzji powstanie branżowy gigant

Według indeksu Pizza Index, w Polsce jedna pizzeria przypada średnio na 4380 mieszkańców. Z badań firmy analitycznej PMR przeprowadzonych w 2019 roku wynika z kolei, że pizza cieszy się największą popularnością wśród osób młodych (do 30 lat) oraz wśród rodzin z dziećmi. Najrzadziej ten typ lokalu odwiedzają turyści i obcokrajowcy.

Polacy kupują jedzenie przez internet

Właściciele pizzerii lepsze wyniki sprzedaży odnotowują w dużej mierze dzięki wzrostowi zamówień żywności przez internet. W Polsce jedzenie na dowóz zamawia już 25 mln osób.

Z raportu PizzaPortal.pl "Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w Polsce", cytowanego przez Portal Spożywczy wynika, że w naszym kraju rynek dostaw jedzenia rośnie ponad 6 proc. rok do roku. "Sam rynek zamówień online to prawie 0,9 mld zł i rośnie w tempie nawet 50 proc. rocznie. Polacy pokochali jedzenie na wynos. Z danych platformy wynika, że obecnie aż 86 proc. użytkowników internetu deklaruje, że zamawia jedzenie do domu lub miejsca pracy" - czytamy w serwisie.

Więcej o:
Komentarze (31)
Hamburgery i kebab mają konkurencję. Pizza nowym daniem narodowym Polaków
Zaloguj się
 • cztery0000ziobra

  Oceniono 3 razy 3

  Pizza w gastronomii jest tym, co Zenek Marniutki w muzyce albo Chorwacja w wyjazdach wakacyjnych - pierwszym wyborem Janusza i Grażyny.

 • pislamabad

  Oceniono 10 razy 2

  Pospolita "pizza" zwłaszcza na grubym cieście to u nas po prostu dobry biznes. Mąka pszenna plus pseudoskładniki, pseudoser, pseudomięso kupowane w wiaderkach w Selgrosie to dkładniki swojskiej, wolskiej "pizzy". Koszt produkcji 5-8zł, sprzedają po 20-40. Ot, co

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  Pizza była podstawowym pożywieniem prostych ludzi, pomidory jak najbardziej, bazylia czy czosnek lub kozi ser i oliwki, mięso tam bywało bardzo rzadko, w Polsce odpowiednikiem był podpłomyk z mlekiem, zsiadłym mlekiem, jagodami i miodem, tak w ogóle to był placek do wszystkiego gdyż można było go szybko zrobic podczas gdy chleb musiał swoje odczekać. Najciekawsza jest pizza z ananasem, to jak śledzie pieczone w czekoladzie.

 • gnago

  Oceniono 7 razy 1

  Ustalmy jedno pizza to zwyczajnie włoska odmiana placka ongiś znanego po wsiach . Inne dodatki jedynie , a domniemany żydowski cebularz to niby co to jest

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  No i co powiecie wszyscy piszący, że to jedzenie świństwo, którego NIKT do gęby nie bierze?
  Że hamburger to syf, a coca cola to nadaje się jedynie do zardzewiałych śrub?
  Tylko że po wpisaniu tych "mądrości, to na kebab do "ciapatych" to gnacie tak, że aż wam dym z zelówek idzie... :-))

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  No i zapiekanki z pieczarkami i keczapem.

 • maratss

  Oceniono 10 razy -2

  Tak wygląda moja ojczyzna.Nadal pod rozbiorami. Niewola rozumu,katastrofy smoleńskiej,miesięcznic,hipokryzji,zawiści,biedy !

 • swinton

  Oceniono 5 razy -3

  Swiat sie zmienia.
  Przed wyjsciem z hotelu w Meridzie, (na własna reke), lokalny opiekun grupy powiedział - "tylko nie zabładzcie".
  Na co odpowiedziałem - "zobacz, tam jest WallMart, a tam McDonald's; jak mozna zabładzic?".
  Na co opiekun, 100% lokalny Indianin, tylko sie usmiechnał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX