Airbus pokazał model samolotu nowej generacji. MAVERIC wygląda jak z Gwiezdnych Wojen

Airbus podczas targów Singapore Airshow 2020 pokazał model samolotu nowej generacji. MAVERIC ma kosmiczny wygląd, ponieważ cały pojazd ma być niczym jedno duże skrzydło.
Zobacz wideo

Rozpoczęły się targi Sinagpore Airshow 2020, które potrwają od 11 do 17 lutego. Airbus zdecydował się już pierwszego dnia pokazać projekt, nad którym pracował trzy lata. MAVERIC to samolot nowej generacji, który być może już niedługo zrewolucjonizuje przemysł lotniczy.

W Airbusie rozumiemy, że społeczeństwo oczekuje od nas więcej, jeśli chodzi o wpływ naszych samolotów na środowisko. Opływowy kształt MAVERICA przypominający skrzydło to przełom, chcemy wykorzystać technologię do granic

- powiedział Adrien Bérard, jeden z szefów projektu MAVERIC.

Airbus MAVERIC wygląda jak statek kosmiczny. To samolot nowej generacji

Airbus MAVERIC ma opływowy kształt, a cała powierzchnia statku ma służyć za skrzydło. W ten sposób, Airbus chce zredukować zużycie paliwa nawet o 20 procent. Jak pisze sam Airbus, projekt samolotu jest tak radykalny, że niektórzy inżynierowie nie mogli uwierzyć w jego potencjał. Oprócz bryły pojazdu, nietypowe jest umieszczenie obu silników na ogonie. 

Airbus MAVERICAirbus MAVERIC fot. Airbus

Inżynierowie Airbusa stworzyli model MAVERICA, którego testy powietrzne odbyły się w czerwcu ubiegłego roku. Prototyp ma dwa metry długości, trzy szerokości i był testowany w placówce w Filton. Tam sprawdzono charakterystykę jego aerodynamiki, ustalano minimalną prędkość oraz jego dynamikę podczas manewrów.

 

Konstrukcja zapewni nie tylko większą wydajność przy mniejszym zużyciu paliwa, co ma przysłużyć się również środowisku, ale także zwiększy komfort pasażerów. W środku będzie znacznie więcej miejsca, które będzie można zaaranżować z większa swobodą niż w klasycznych samolotach. Ponadto konstrukcja MAVERICA znacząco zredukuje hałas, dzięki osłonom wokół silników.

embed
Więcej o: