Od marca rekordowe dotacje dla osób zakładających działalność gospodarczą. Ile dostaniesz w 2020 roku?

Osoby zakładające działalność gospodarczą mogą od 1 marca liczyć na dotacje rzędu 30 tysięcy złotych. Wzrost przedciętnego wynagrodzenia ma wpływ na rekordowo wysokie subwencje na rozpoczęcie biznesu.

Dotacja na rozpoczęcia działalności gospodarczej zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, gdyż nie może przekraczać sześciokrotności średniego wynagrodzenia wyliczanych na dany kwartał. Jako że w IV kwartale 2019 roku średnia pensja wyniosła 5198,58 zł, od 1 marca 2020 roku osoby zaczynające działalność gospodarczą mogą liczyć na rekordowo wysoką dotację, czyli 31191,48 zł. 

Od marca rekordowe dotacje dla osób zakładających działalność gospodarczą. Sprawdź, kto może z skorzystać z subwencji

Zgodnie z obowiązującymi przepisami skorzystać z dotacji mogą osobą, które są zatrudnione w Powiatowym Urzędzie Pracy i przez 12 miesięcy nie odmawiały propozycji pracy bądź udziału w szkoleniach organizowanych przez urząd pracy. Dodatkowo wnioskodawcy nie mogą:

  • prowadzić działalności gospodarczej w ostatnim roku;
  • pobierać środków z Fundusz Pracy na podjęcie działalności na 2 lata przed złożeniem wniosku;
  • być skazania za przestępstwa podatkowe;
  • składać wniosku do innego urzędu pracy.

Mały ZUS Plus. Co jeszcze przygotowano dla przedsiębiorców w 2020 roku? 

Od 1 lutego wszedł w życie Mały ZUS Plus wszedł w życie, który pozwoli 320 tys. przedsiębiorcom na oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Od kilkunastu dni z ulgi korzystają osoby, których roczny przychód wyniesie nie więcej niż 120 tys. zł, a przy tym miesięczny dochód wynosi maksymalnie 6 tys. Nowi przedsiębiorcy czas na składanie wniosków mają od 1 lutego do 29 lutego 2020 roku.

>>> Dowiedz się więcej: Preferencyjny ZUS 2020. Mali przedsiębiorcy zapłacą rekordowo dużo. Przez wzrost płacy minimalnej

Więcej o: