Preferencyjny ZUS 2020. Mali przedsiębiorcy zapłacą rekordowo dużo. Przez wzrost płacy minimalnej

W 2020 roku preferencyjny ZUS będzie aż o 50 złotych wyższy w porównaniu do ubiegłego roku. Po raz pierwszy suma składek przekroczy granicę 600 złotych. Spowodowane jest to wzrostem płacy minimalnej.

Preferencyjny ZUS to rodzaj składki dla nowych firm, które po okresie ulgowych 6 miesiącach (tzw. ulga na start) opłacają ją przez kolejnych 24 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Wysokość składek jest powiązana bezpośrednio z rosnącą płacą minimalną - zgodnie z obecnymi przepisami stanowi 30 proc. wynagrodzenia. Spora podwyżka w tym aspekcie nie cieszy więc osób prowadzących działalność gospodarczą, które zapłacą rekordowo dużo. 

Zobacz wideo

Preferencyjny ZUS 2020. Mali przedsiębiorcy zapłacą rekordowo dużo

W 2020 roku pensja minimalna wynosić będzie 2600 zł. W związku z tym podstawa wymiaru składek preferencyjnego ZUS-u wyniesie 780 zł. Przedsiębiorcy korzystający z tego rozwiązania do 10 lutego będą musieli uiścić niższą opłatę, w wysokości 609,13 zł (składka zdrowotna 362,34 zł oraz ubezpieczenie społeczne 246,8 zł). Względem ubiegłego roku to wzrost o 53 zł, czyli prawie 10 proc. Jak wynika z wyliczeń serwisu mambiznes.pl, w ciągu 10 lat preferencyjny ZUS wzrósł o 62,5 proc, natomiast płaca minimalna o 87,5 proc. Obserwując ewolucję płacy minimalnej oraz zapowiedzi PiS-u, wszystko wskazuje na to, że nowych przedsiębiorców czekać będzie kolejna podwyżka składek.

Mały ZUS Plus. Przedsiębiorcy zyskają od lutego 

Od 1 lutego 2020 roku w życie wszedł "Mały ZUS Plus", dzięki któremu 320 tys. przedsiębiorców będzie płacić niższe składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Z ulgi korzystają osoby, których roczny przychód wyniesie nie więcej niż 120 tys. zł, a przy tym miesięczny dochód wynosi maksymalnie 6 tys. Daje to oszczędność rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Osoby korzystające z "Małego ZUS-u" w styczniu zostały automatycznie wpisane do poszerzonego programu. Nowi przedsiębiorcy mają czas na składnie wniosków mają czas od 1 lutego do 29 lutego 2020 roku. 

>>> Dowiedz się więcej: Płaca minimalna 2020. Zarobki dwukrotnie wyższe niż 10 lat temu. Ile dostaniemy "na rękę"?

Więcej o: