Preferencyjny ZUS 2020. Mali przedsiębiorcy zapłacą rekordowo dużo. Przez wzrost płacy minimalnej

W 2020 roku preferencyjny ZUS będzie aż o 50 złotych wyższy w porównaniu do ubiegłego roku. Po raz pierwszy suma składek przekroczy granicę 600 złotych. Spowodowane jest to wzrostem płacy minimalnej.

Preferencyjny ZUS to rodzaj składki dla nowych firm, które po okresie ulgowych 6 miesiącach (tzw. ulga na start) opłacają ją przez kolejnych 24 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Wysokość składek jest powiązana bezpośrednio z rosnącą płacą minimalną - zgodnie z obecnymi przepisami stanowi 30 proc. wynagrodzenia. Spora podwyżka w tym aspekcie nie cieszy więc osób prowadzących działalność gospodarczą, które zapłacą rekordowo dużo. 

Zobacz wideo

Preferencyjny ZUS 2020. Mali przedsiębiorcy zapłacą rekordowo dużo

W 2020 roku pensja minimalna wynosić będzie 2600 zł. W związku z tym podstawa wymiaru składek preferencyjnego ZUS-u wyniesie 780 zł. Przedsiębiorcy korzystający z tego rozwiązania do 10 lutego będą musieli uiścić niższą opłatę, w wysokości 609,13 (składka zdrowotna 362,34 zł oraz ubezpieczenie społeczne 246,8 zł). Względem ubiegłego roku to wzrost o 53 zł, czyli prawie 10 proc. Jak wynika z wyliczeń serwisu mambiznes.pl, w ciągu 10 lat preferencyjny ZUS wzrósł o 62,5 proc, natomiast płaca minimalna o 87,5 proc. Obserwując ewolucję płacy minimalnej oraz zapowiedzi PiS-u, wszystko wskazuje na to, że nowych przedsiębiorców czekać będzie kolejna podwyżka składek.

Mały ZUS Plus. Przedsiębiorcy zyskają od lutego 

Od 1 lutego 2020 roku w życie wszedł "Mały ZUS Plus", dzięki któremu 320 tys. przedsiębiorców będzie płacić niższe składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Z ulgi korzystają osoby, których roczny przychód wyniesie nie więcej niż 120 tys. zł, a przy tym miesięczny dochód wynosi maksymalnie 6 tys. Daje to oszczędność rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Osoby korzystające z "Małego ZUS-u" w styczniu zostały automatycznie wpisane do poszerzonego programu. Nowi przedsiębiorcy mają czas na składnie wniosków mają czas od 1 lutego do 29 lutego 2020 roku. 

>>> Dowiedz się więcej: Płaca minimalna 2020. Zarobki dwukrotnie wyższe niż 10 lat temu. Ile dostaniemy "na rękę"?

Więcej o:
Komentarze (34)
Preferencyjny ZUS 2020. Mali przedsiębiorcy zapłacą rekordowo dużo. Przez wzrost płacy minimalnej
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 15 razy 15

  Powodzenia, a potem 1400 czy już wtedy 1600, żeby osiągnąć poziom pensji minimalnej trzeba wyciągać prawie 4k miesięcznie, bez urlopów, chorobowych itp. Jeśli ktoś nie chce tyrać na etacie, a po prostu uczciwie dorobić świadcząc drobne usługi, nie ma szans. Jeśli ktoś chce pracowac elastycznie, niekoniecznie na cały etat - nie ma szans. Jeśli w ogóle chce cokolwiek robić poza: głowa w dół i do roboty przez 40 lat minus tydzień wolnego na 10 tygodni pracy, to nie w tym kraju. Jak się poszczęści to może często chorować, depresja gwarantowana a to już fajrant dodatkowy!

 • g96

  Oceniono 12 razy 12

  Ani preferencyjny, ani ZUS. Czas już najwyższy nazywać rzecz po imieniu. To jest podatek, który płacimy do kasy Państwa. Część z tych składek jest zapisywana jako wartość przyszłej emerytury. Dlaczego taka a nie inna? Bo tak. W tej chwili nasze wpłaty służą finansowaniu wszystkiego, w tym i wypłat bieżących emerytur. ZUS nie ma żadnych pieniędzy. To jest zwykły haracz. A jego wysokość jest do ustalenia w dowolnym momencie. Wpłacamy więcej, niż dostajemy. Nie ma żadnego rozwiązania, które motywowało by ZUS do oszczędnego gospodarowania naszymi wpłatami, do dbania o pomnażanie kapitału ani do uczciwości wobec społeczeństwa.

 • steven69

  Oceniono 2 razy 2

  Nie dość że Polacy są odpowiedzialni za globalne ocieplenie to jeszcze za wyższe składki... Tylko eutanazja.

 • re_x

  Oceniono 2 razy 2

  a dlaczego KRUS kwartalnie 408zł?!to kpiny ze społeczeństwa zwłaszcza przy obecnych cenach produktów rolnych!

 • raknawspak

  Oceniono 4 razy 2

  Danina na DZISIEJSZYCH emerytów... na szczęście dzięki służbie zdrowia, będzie ich coraz mniej

 • wejsunek47

  Oceniono 1 raz 1

  a kiedy święte krowy rolnicze zaczną płacić składki zdrowotne?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 1 raz 1

  Łupić kułaków, niech się cieszą, że nie ma kontyngentów. Na razie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX