Emerytury od marca wzrosną o minimum 70 zł brutto, najniższe wyniosą 1200 zł. Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że wszystkie emerytury i renty wzrosną od przyszłego miesiąca o nie mniej niż 70 zł brutto.

Nowelizacja przewiduje, że najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalna zostaną podwyższone do minimum 1200 zł brutto (z 1100 zł). Jeśli chodzi o renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, wzrosną one do 900 zł (z 825 zł). Świadczenia przedemerytalne zwiększą się do 1210 zł brutto. 

Prezydent podpisał ustawę o emeryturach i rentach z FUS

Podpis prezydenta pod nowelizacją oznacza, że jest już przesądzone, że od marca wszystkie emerytury i renty wzrosną o przynajmniej 70 zł brutto. Łączny koszt waloryzacji ma wynieść 9 miliardów 100 milionów złotych, w tym 1 miliard 600 milionów złotych wynika z określenia minimum podwyżki na 70 złotych brutto. 

>>>Czytaj także: Znamy wskaźnik waloryzacji w 2020 r. Oto, o ile w marcu wzrosną emerytury

Poza tym, do 1700 zł z 1600 zł brutto podwyższony został próg, który uprawnia do świadczenia dla osób niesamodzielnych, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Jeśli suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1700 zł, będą one mogły wystąpić o świadczenie uzupełniające w wysokości do 500 zł. 

>>>Zobacz: Kłótnia o emerytury w Studio Biznes. "Pani sprzedaje neoliberalny mit!"

Zobacz wideo
Więcej o: