Emerytury od marca wzrosną o minimum 70 zł brutto, najniższe wyniosą 1200 zł. Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że wszystkie emerytury i renty wzrosną od przyszłego miesiąca o nie mniej niż 70 zł brutto.

Nowelizacja przewiduje, że najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalna zostaną podwyższone do minimum 1200 zł brutto (z 1100 zł). Jeśli chodzi o renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, wzrosną one do 900 zł (z 825 zł). Świadczenia przedemerytalne zwiększą się do 1210 zł brutto. 

Prezydent podpisał ustawę o emeryturach i rentach z FUS

Podpis prezydenta pod nowelizacją oznacza, że jest już przesądzone, że od marca wszystkie emerytury i renty wzrosną o przynajmniej 70 zł brutto. Łączny koszt waloryzacji ma wynieść 9 miliardów 100 milionów złotych, w tym 1 miliard 600 milionów złotych wynika z określenia minimum podwyżki na 70 złotych brutto. 

>>>Czytaj także: Znamy wskaźnik waloryzacji w 2020 r. Oto, o ile w marcu wzrosną emerytury

Poza tym, do 1700 zł z 1600 zł brutto podwyższony został próg, który uprawnia do świadczenia dla osób niesamodzielnych, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Jeśli suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1700 zł, będą one mogły wystąpić o świadczenie uzupełniające w wysokości do 500 zł. 

>>>Zobacz: Kłótnia o emerytury w Studio Biznes. "Pani sprzedaje neoliberalny mit!"

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (16)
Emerytury od marca wzrosną o minimum 70 zł brutto, najniższe wyniosą 1200 zł. Duda podpisał ustawę
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 8 razy 6

  A skoro inflacja wystrzeliła do góry jak palec Lichockiej to będą sobie te 70zl mogli wsadzic...

 • nowyemeryt

  Oceniono 2 razy 2

  Inflacja wygrywa z Dudą i PIS !
  Chyba będą waloryzować emerytury 2 razy w roku budżetowym!

 • steven1968

  Oceniono 2 razy 2

  Drodzy emeryci , a w szczególności ci zachwyceni pisowskim sposobem rządzenia ! Czy zdajecie sobie sprawę , że te wszystkie podwyżki , które was zaślepiają pochodzą w większości z tego , co pismaki Wam już na wstępie ukradną ! Każdy emeryt już na wstępie przy trzynastce płaci podatek , to samo przy corocznej podwyżce ! Razem wychodzi na rękę ok. 120 zł miesięcznie czyli 2 godz. pracy Prezydenta , Premiera , czy innych aparadczyków PIS ! Dlaczego emeryci nie potrafią zrozumieć , że pis , to obłuda !?

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  GUS podał dzisiaj że żywnośc , rok do roku, wzrosła o 6,7 proc. GUS podał że płące wzrosły o 9 procent. Zgadnbie z prawem waloryzacja emerytur powinna wynieśc 6,7+1,8 =8,5 procent. Morawiecki łaskawie daje 3,5, że by ukrasc trochę na przedwyborczą tzw. 13tkę. Musi ukraść bo pieniędzy zarekwirowanych kalekom na wypłaty nie starczy. DObra zmiana. I to z plusem.

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Emeryci się cieszą. Jeszcze 2 lata temu średnia emerytura była równa dwóm pensjom minimalnym, teraz już tylko jednej pensji. Za dwa lata będzie to pół pensji minimlnej. A przecież ceny nadążają za pensją. Rząd i gazety, w tym GW rozpływają się nad waloryzacjami dla emerytur. A przecież to nie waloryzacja tylko grabież. W ub roku Morawiecki, rzutem na taśme zmniejszył waloryzację do 2,8 procent, bo brakowało mu do tzw, trzynastki, podczas gdy płace wzrosły o 7 proc. (Inflację każdy widzi i chyba nie wierzy w PISGUS).
  W ten sposób wszyscy emeryci, masowo głosujący na PIS, zostali oskubani z 4,2 proc siły
  nabywczej emerytur i to tylko w ciągu jednego roku 2019. Zapisy budżetowe na 2020 są jeszcze lepsze. Wzrost płąc o 9 proc i waloryzacja 3,5. W ten sposób tylko w dwa lata PIS ukradnie emerytom ponad 10 procent siły nabywczej. Dobra zmiana +.

 • vegemot

  Oceniono 2 razy 2

  Przepis na sukces wyborczy? Doprowadzić do inflacji że ceny wrosną o 100zł, po czym 'dać' 70zł. Ciemnota będzie wiwatowała mimo że wyjdą na minus. Wystarczy popatrzeć na 500zł i to że ciemnota dalej głosuje na tych co 'dali'

 • darek655

  Oceniono 2 razy 2

  Czy te czternastki z Funduszu Niepełnosprawnych?

 • C ZA

  Oceniono 2 razy 2

  Kupowania wyborców ciąg dalszy.

  Putin w celu zmiany Konstytucji gwarantującej mu władzę absolutną przedstawił właśnie połączony z tym artykuł o gwarancji minimalnego zarobku i minimalnej emerytury. Jak tu nie zagłosować: "Da"?

 • mariaorzel

  Oceniono 1 raz 1

  A o waloryzacji oszczędności w bankach to cichutko.Ludzie którzy oszczędzali żeby mieć na stare lata jakiś grosz, puszczeni w skarpetkach. 70 zł Dobry Panie Kaczyński wsadź sobie w .....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX