Formularze PIT-36 i PIT-36L niedostępne w formie elektronicznej. Jest odpowiedź Ministerstwa Finansów

Podatnicy mogą składać zeznania podatkowe PIT za 2019 rok od 15 lutego br. Rozliczający się przy pomocy formularzy PIT-36 i PIT-36L mają jednak spory problemy, bo wciąż nie pojawiły się one w formie elektronicznej. "Zostaną udostępnione możliwie jak najszybciej" - odpowiada Ministerstwo Finansów.

Formularze w formie elektronicznej powinny być dostępne w usłudze Twój e-PIT i na stronie podatki.gov.pl. Mimo, że zeznania podatkowe można składać już od ponad dwóch tygodni, osoby, które rozliczają się za pomocą PIT-36 i PIT-36L nie mogą tego zrobić w internecie, gdyż wciąż nie zostały one udostępnione w formie elektronicznej. 

PIT-36 i PIT-36L wciąż niedostępne on-line. Jest odpowiedź Ministerstwa Finansów 

Z formularza PIT-36 korzystają m.in. jednoosobowi przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, a z PIT-36L przedsiębiorcy płacący podatek liniowy. Brak dostępności obu druków w formie elektronicznej jest sprawą poważną, bo w ubiegłym roku za ich pomocą rozliczało się blisko 3,5 mln osób.

Zobacz wideo Studio Biznes - odc. 26

Ministerstwo Finansów na facebookowym profilu Twój e-PIT zapowiadało, że pojawią się one do końca minionego tygodnia. To jednak nie nastąpiło, więc profil został zalany falą krytycznych komentarzy oraz zapytań w tej sprawie. "Co jest powodem braku PIT 36 i 36L, a może ten rok będzie darowany bez rozliczania", "Popracujcie może intensywniej nad PIT-36 i PIT-36L - pomimo zapewnień formularzy brak!" - czytamy na stronie. 

Kończymy prace nad udostępnieniem formularzy PIT-36 i PIT 36-L. Elektroniczne formularze zostaną udostępnione możliwie jak najszybciej na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach

- odpowiedziało na zapytanie w tej sprawie biuro prasowe Ministerstwa Finansów. W jednym z komentarzy opublikowanych na profilu "Twój e-PIT" pojawiła się informacja, że niedostępne formularze będą obsługiwane szybciej. Dalej jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie będą one dostępne. 

Problem z PIT-36 i PIT-36L. Na co wpływają opóźnienia? 

Termin i sposób złożenie zeznania podatkowego ma wpływ na termin zwrotu nadpłaty podatku. W przypadku formy tradycyjnej skarbówka ma 90 dni na rozliczenie go i ewentualne oddanie nadpłaty. W przypadku zeznań składanych przez internet czas skraca się do 45 dni. Opóźnienie w dostępności obu formularzy wiązać się będzie prawdopodobnie z tym, że podatnicy nie z własnej winy otrzymają zwrot podatku później, aniżeli się spodziewali. 

Więcej o: