Marian Banaś sprzedał działkę w zawyżonej cenie? "Samorządowa spółka przepłaciła ok. 220 tys. zł"

Centralne Biuro Antykorupcyjne prześwietliło kolejną transakcję, za którą stoi Marian Banaś. Zdaniem CBA obecny szef NIK sprzedał przed laty działkę, za którą samorządowa spółka miała przepłacić ponad 200 tys. zł.
Zobacz wideo Gościem Jacka Gądka w porannej rozmowie Gazeta.pl jest Piotr Zgorzelski

CBA zawiadomiło prokuraturę w sprawie działki w Myślenicach, którą Marian Banaś, obecny szef NIK, sprzedał pewnej samorządowej spółce. Funkcjonariusze uważają - jak donosi "Rzeczpospolita" - że nabywca mógł przepłacić za transakcję ok. 220 tys. zł.

Okazja, której nikt nie chce?

Agencja, która nabyła działkę, zapłaciła za nią 650 tys. zł. - To bardzo wartościowe grunty pod mieszkalnictwo - argumentował prezes spółki, która ziemię nabyła. Tymczasem wykonany w zeszłym roku operat szacunkowy wskazuje, że wartość gruntu to 437 tys. zł.

Dziś z "prawdziwą okazją" jest jednak kłopot. Nie ma na nią chętnego. - Działka nie ma nawet drogi dojazdowej, leży na zboczu, w krzakach. Znajduje się w zupełnie nieatrakcyjnej części dzielnicy. Spółka gminna przepłaciła i już nie odzyska tych pieniędzy - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem osoba znająca kulisy sprawy.

36 czy 3,6 ara?

Działka, która stała się przedmiotem postępowania CBA, znalazła się w deklaracji majątkowej Mariana Banasia. Wątpliwości wzbudziła m.in. różnica w powierzchni w kolejnych zeznaniach obecnego szefa NIK. Raz działka miała 380 m2, potem 370 m2, a potem 3600 m2. Jednocześnie jednak nic nie wskazywało, aby Banaś kupił nową działkę czy scalił.

Dom, mieszkania, kamienica

Marian Banaś w oświadczeniu majątkowym opublikowanym pod koniec zeszłego roku wymienia szereg nieruchomości. M.in. dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych położony na działce o wielkości 30 arów. Jako tytuł prawny widnieje "własność żony". Kolejnym składnikiem majątku Mariana Banasia jest gospodarstwo rolne o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych. Mieści się na nim "dom rodzinny o powierzchni 50 metrów kwadratowych". Tytuł prawny w tym wypadku to własność.

W rubryce "mienie nabyte od Skarbu Państwa" Marian Banaś wpisał "lokal mieszkalny o powierzchni 71 metrów kwadratowych plus dwie komórki gospodarcze o powierzchni 7 m". Nieruchomość została zakupiona w 2018 roku na własność. W polu "inne dodatkowe dane o stanie majątkowym" Marian Banaś wpisał też "mieszkanie własnościowe o powierzchni 40 m".

Czytaj też: Gdzie podziały się miliony rzekomo wyniesione z CBA? "SE": "Sprawa może mieć podłoże hazardowe"

Były szef KAS i minister finansów był też właścicielem kamienicy w Krakowie. Stała się ona przedmiotem reportażu "Superwizjera TVN". Autor materiału pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny" analizował właśnie nieruchomości wpisane do oświadczenia majątkowego przez Banasia.

Więcej o: