Odwołane imprezy, koncerty, targi, uroczystości religijne. Koronawirus krzyżuje plany tysięcy osób

Robert Kędzierski
Koronawirus coraz częściej jest powodem odwoływania lub przekładania masowych imprez. Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby krzyżuje plany tysięcy osób: finansistów, programistów, sportowców, aktorów, fanów motoryzacji, kultury, sztuki, mody.

Koronawirus stał się powodem odwołania licznych imprez w Polsce oraz wielu państwach Europy i na innych kontynentach. Część spotkań jest całkowicie anulowana, w przypadku innych zmieniają się daty. Wiele kolejnych jest zagrożonych.

Imprezy odwołane przez koronawirus. Warszawa, Poznań, Katowice, Kraków

Z uwagi na potencjalne zagrożenie epidemiologiczne w Warszawie nie odbędzie się Gala Moc Arty 2019 organizowana przez RMF Classic planowana na 9 marca. Czasowo wstrzymano sprzedaż biletów na Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego, które odbyć się mają w październiku. Warsaw Motorcycle Show oraz European Tattoo Show, które miały odbyć się w stolicy w najbliższy weekend, zostały przełożone na czerwiec.

W Krakowie nie odbędzie się Turniej Badmintona Polish Open, który według pierwotnych planów miał zostać rozegrany pod koniec marca. Liczne imprezy odwołały też władze uczelni wyższej - nie odbędzie się m.in. Dyktando Krakowskie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Dni Otwarte i Turniej Matematyczny.

embed

Katowice zdecydowały o odwołaniu Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie - miały odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Warto przypomnieć, że targi Intel Extreme Masters również padły "ofiarą" koronawirusa - odbyły się bez udziału publiczności. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach poinformował z kolei o odwołaniu jednego ze spektakli, w którym wziąć mieli udział aktorzy z Włoch.

Planowane na połowę marca Mistrzostwa Programistów PLC we Wrocławiu również się nie odbędą. Podobnie jak debata o współpracy pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Zagrożenie koronawirusem stało się powodem odwołania kilku imprez organizowanych przez uczelnie wyższe - m.in. Auto Stop i Wampirada.

Poznań zdecydował o odwołaniu PKO Poznań Półmaratonu (planowanego na początek kwietnia). Targi Poznań Motor Show nie odbędą się pod koniec marca, jak planowano - przełożono je na połowę czerwca. 

W Rzeszowie odwołano planowany na początek kwietnia Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej.

Zielona Góra odwołuje imprezy w całym województwie

Najbardziej radykalne kroki podjęły władze Zielonej Góry oraz województwa Lubuskiego. Na całym obszarze obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych. Mistrzostwa w Tańcach Standardowych i Latynoamerykańskich, Koncert Agnieszki Chylińskiej, Koncerty Festiwalu Dni Muzyki nad Odrą w Filharmonii Zielonogórskiej, występ Rosyjskiego Baletu Klasycznego - to tylko niektóre z imprez, które się nie odbędą.

Obostrzenia nie są przypadkowe - to właśnie w zielonogórskim szpitalu poddawany jest leczeniu pierwszy pacjent z chorobą wywołaną koronawirusem.

Odwołane imprezy na świecie. Koronawirus "uziemił" nawet Jamesa Bonda

Strach przed coronawirusem jest powodem odwołania licznych imprez na świecie. Nie odbędą się m.in. targi książki  - London Book Fair w Wielkiej Brytanii i Leipzig Book Fair w Niemczech. Jeszcze bardziej znamienne jest przesunięcie premiery najnowszego filmu z serii o Jamesie Bondzie.

Szwajcaria zdecydowała o odwołaniu nie tylko targów motoryzacyjnych w Genewie - w kraju odwołano większość masowych imprez o dużej skali.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne? Sprawdza to wysłannik Gazeta.pl

W Stanach Zjednoczonych odwołano część imprez towarzyszącym spotkaniom programistów Google I/O. Nie odbędzie się też spotkanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz konwencja Banku Światowego. Facebook odwołał natomiast Global Marketing Summit. Donald Trump zdecydował z kolei o przełożeniu spotkania Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Amazon, Microsoft, Facebook i Sony zrezygnowały też z udziału w konferencji poświęconej grom, która ma odbyć się w San Francisco. Facebook anulował też konferencję programistów F8.

Chiny zdecydowały o przełożeniu corocznego spotkania pracodawców, które zwyczajowo odbywa się w marcu. Tego typu decyzja zapadła pierwszy raz od dekad. Nie odbędą się też wyścigi Chinese Grand Prix.

Japonia zdecydowała się odwołać Festiwal Azalii, który miał odbyć się na początku marca.

Włochy nie zorganizują w terminie targów meblarskich Salone del Mobile. Zostały przełożone na czerwiec.

Odwołano też szereg powiązanych ze sobą targów mody, które miały odbyć się w Pekinie, Szanghaju, Tokio. Część wystawców i producentów zapowiedziało, że nie pojawi się na imprezach organizowanych w Paryżu i Mediolanie. Zagrożony jest też Paris Fashion Week.

Arabia Saudyjska wydała czasowy zakaz przybywania do kraju pielgrzymów zza granicy, co może uderzyć w uroczystości religijne w Mekce.

Dalai Lama, buddyjski przywódca duchowy, przekłada uroczystości związane ze święceniami nowych mnichów. Nie będzie też brał udziału w żadnych spotkaniach do odwołania.

Korea Południowa odwołuje serię koncertów, które miały odbyć się między 11 a 19 kwietnia.

Irlandia zdecydowała o odwołaniu kilku meczów ruggy. Nie odbędzie się m.in. spotkanie z reprezentacją Włoch.

Koronawirus uderza w sport. Zagrożone nawet zawody w Planicy

Rozprzestrzeniająca się choroba krzyżuje też plany sportowcom. Wiadomo już, że kilka imprez się nie odbędzie - oprócz wspomnianych wyżej także kwalifikacje olimpijskie w koszykówce w Indiach. Zagraniczni sportowcy nie mogą wziąć udział w turnieju judo w Japonii, odwołano też tego typu imprezę w Maroku.

Nie ma też pewności, czy odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Planicy - w Słowenii stwierdzono bowiem pierwszy przypadek choroby wywołanej koronawirusem.

Lista imprez, które są odwoływane lub przekładane cały czas się zmienia. Prosimy o wpisywanie listy anulowanych wydarzeń w komentarzach.

Czytaj też: Odszkodowanie za koronawirusa? Kontrowersyjny przepis w specustawie. Premier może wydać firmom polecenie

Źródła: 1, 2, 3, 4

Więcej o: