Duda o nowych środkach na ochronę zdrowia. "Zabezpieczenie walki z koronawirusem". Nie wiadomo, skąd rząd je weźmie
W piątek późnym wieczorem Andrzej Duda podpisał ustawę, która przekazuje mediom publicznym rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu w wysokości prawie 2 miliardów złotych. Ogłaszając swoją decyzję powiedział, że zrobił to "pod pewnymi warunkami". Z kolei w mediach od kilku dni pojawiały się doniesienia, że prezydent miał zażądać dymisji szefa TVP, Jacka Kurskiego.
Andrzej Duda: dodatkowe pieniądze, m.in. na walkę z koronawirusem
Wygląda na to, że poznaliśmy właśnie jeden (drugi?) z warunków. Prezydent powiedział o nim w sobotę na konferencji po spotkaniu wyborczym w Nysie.
Wczoraj bardzo długo rozmawiałem z panem premierem, dzisiaj rano rozmawiałem z panem premierem, w związku z tymi wydarzeniami, które miały wczoraj miejsce. Postanowiliśmy, że znajdziemy dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce, a teraz będzie dodatkowym zabezpieczeniem walki z koronawirusem. Pan premier dzisiaj rozmawiał ze mną rano i potwierdził mi, że to będzie 2 miliardy 750 milionów złotych
- ujawnił Duda.
- Mam nadzieję, że epidemii nie będzie, mam nadzieję, że koronawirus minie tak, jak mija grypa i będzie można te środki wykorzystać na ochronę zdrowia w Polsce, na onkologię, na inne potrzeby - mówił prezydent.
To też może wyjaśniać obecność premiera na wczorajszej wieczornej konferencji Andrzeja Dudy. Mateusz Morawiecki wspomniał, że rozmawiał z prezydentem o Funduszu Medycznym, w którym miałyby znaleźć się dodatkowe środki na onkologię. Jak na razie żaden z nich nie ujawnił, skąd rząd miałby wziąć te dodatkowe blisko 3 miliardy złotych.
Niedługo po sobotnich zapowiedziach prezydenta głos zabrał także prezydencki minister Błażej Spychalski, który stwierdził, że fundusz powstanie z inicjatywy prezydenta. "Będą to dodatkowe środki przeznaczone na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi" - napisał na Twitterze.
Ustawa o koronawirusie podpisana
Wcześniej w sobotę Andrzej Duda podpisał też specustawę w sprawie działań związanych z zagrożeniem koronawirusem. Przewiduje ona m.in., że osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej. W przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły, możliwość przyznania dodatkowego zasiłku opiekuńczego - nie dłuższego niż czternastodniowy. Część prawników czy przedsiębiorców ma wątpliwości, czy aby specustawa uczciwie obchodzi się z właścicielami firm.
*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz do ministra zdrowia pytanie na temat koronawirusa, które może zostać mu zadane w naszym studiu? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.
-
Jesienny koszmar powrócił. Olbrzymia fala zgonów znów przetacza się przez Polskę [WYKRES DNIA]
-
Blokada Kanału Sueskiego pokazała brudny "sekret" transportu morskiego. Statek jak kilka milionów samochodów
-
Petru twierdzi, że dobry, używany komputer można kupić za 300 zł. Poważnie? No to szukamy
-
Luzowanie obostrzeń. Niedzielski: regionalizacja "wręcz pewna". Trzy województwa najbliżej
-
Jak idą szczepienia w Polsce? Ten powiat może być wzorem. 70 proc. osób przyjęło chociaż jedną dawkę
- Fiałek: Oczekiwana przez nas normalność będzie możliwa dopiero w przyszłym roku
- Egipt zarekwirował kontenerowiec Ever Given. Trwają negocjacje w sprawie wypłaty odszkodowania
- Niemcy pracują nad siecią 6G. Rząd finansuje badania nad nową technologią
- Nike Refurbished. Firma odświeży i wystawi na sprzedaż zwrócone buty. Na razie tylko w USA
- Lidl otworzył nowy rodzaj sklepu. Przeceny sięgają 80 proc. "Wszystkie artykułu są w pełni wartościowe"