Koronawirus. Unia Europejska przeznaczy 25 mld euro na walkę z epidemią

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie funduszu inwestycyjnego, w ramach którego UE chce przeznaczyć 25 mld euro na walkę z koronawirusem. Pierwsza część środków ma zostać przekazana natychmiastowo.

Rozszerzająca się w Europie epidemia koronawirusa wymaga coraz bardziej zdecydowanych działań ze strony władz poszczególnych krajów. Przywódcy krajów członkowskich UE odbyli we wtorek 10 marca telekonferencję, podczas której ustalono zakres działań w przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa.

Koronawirus. Unia Europejska ustaliła cztery priorytety w walce z koronawirusem. Przeznaczy m.in. 25 mld euro

Najważniejsza decyzja to utworzenie specjalnego funduszu, który ma złagodzić wpływ koronawirusa na gospodarkę UE. Jak powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, Wspólnota Europejska przeznaczy na ten cel łącznie 25 mld euro. Pierwsza wypłata w wysokości 7,5 mld euro ma być dostępna bardzo szybko.

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Przedstawiciele UE ustalili również cztery priorytety w walce z koronawirusem. Za kluczowy należy uznać zahamowanie dalszego jego rozprzestrzeniania się. Kolejne priorytety to zapewnienie dostępu do sprzętu medycznego oraz szybkie wynalezienie szczepionki.

Państwa członkowskie uzgodniły, że zdrowie naszych obywateli jest priorytetem, a metody (walki z epidemią) powinny opierać się na wiedzy naukowej i medycznej. Środki muszą być proporcjonalne, aby nie miały nadmiernych konsekwencji dla naszych społeczeństw

- powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel na wczorajszym briefingu prasowym.

Ostatnim jest ograniczenie wpływu epidemii na europejski rynek oraz zwalczanie ewentualnych skutków kryzysu ekonomicznego. Ten cel zostanie zrealizowany przez wyżej opisany fundusz. 

>>> Czytaj także: 

Więcej o: