Jadwiga Emilewicz interweniuje ws. Listy Przebojów Trójki i "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika

"Usunięcie piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójki jest skandaliczne. Pamiętajmy, wirus atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek" - napisała na Facebooku wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W piątek piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika trafiła na pierwsze miejsce Listy Przebojów Trójki. Utwór jest krytycznym komentarzem do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu na Powązkach 10 kwietnia (cmentarz był zamknięty dla "zwykłych" odwiedzających). 

W sobotę ze strony internetowej Polskiego Radia lista zniknęła. Po fali krytyki i zarzutach cenzury dyrektor Trójki stwierdził w oświadczeniu, że złamano regulamin i w głosowaniu znalazła się piosenka "spoza listy". Oświadczenie wydała też prezeska Polskiego Radia, która stwierdziła, że "podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów. Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy". Głos zabrali też politycy, w tym także rządowi, jak np. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. 

Zobacz wideo Premier straszy kryzysem? Emilewicz: Po opanowaniu pandemii gospodarka odbije niemal następnego dnia

Jadwiga Emilewicz: Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu z piosenką Kazika

Teraz wypowiedziała się także wicepremierka Jadwiga Emilewicz z Porozumienia Jarosława Gowina - jest w koalicji z PiS. Emilewicz opublikowała na Facebooku skan pisma skierowanego do Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych, w którym napisała m.in., że liczy na podjęcie szybkich i zdecydowanych kroków w sprawie wyjaśnienia incydentu w związku z piosenką Kazika. 

"Mało jest w naszym kraju wydarzeń kulturowych, które stanowią tak ważne i symboliczne doświadczenie międzypokoleniowe. To już samo w sobie jest wartością, którą należy pielęgnować" - napisała wicepremierka.

"Decyzja o usunięciu z Listy Przebojów piosenki Kazika pt. »Twój ból jest lepszy niż mój« Słusznie wywołała oburzenie słuchaczy i artystów. Ostatni raz tego typu ingerencji, w coś co nigdy nie może być przedmiotem cenzury, dokonano w 1984 r. Miałam wtedy jedenaście lat i doskonale pamiętam samotne werble z "To tylko tango" Maanam w miejscu ocenzurowanych przez ówczesne władze utworów zespołu" - czytamy dalej. Jadwiga Emilewicz w swoim piśmie zauważa również, że "artystyczna wolność nigdy nie powinna być w żaden sposób skrępowana, nawet kiedy twórca ma inne zdanie i inaczej postrzega rzeczywistość".

"Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie szybkie i zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu oraz powrotu piosenki na fale radiowej Trójki. Pamiętajmy, że wirus, z którym walczymy atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek" - zakończyła wicepremierka.

Więcej o: