Jadwiga Emilewicz interweniuje ws. Listy Przebojów Trójki i "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika

"Usunięcie piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójki jest skandaliczne. Pamiętajmy, wirus atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek" - napisała na Facebooku wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W piątek piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika trafiła na pierwsze miejsce Listy Przebojów Trójki. Utwór jest krytycznym komentarzem do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu na Powązkach 10 kwietnia (cmentarz był zamknięty dla "zwykłych" odwiedzających). 

W sobotę ze strony internetowej Polskiego Radia lista zniknęła. Po fali krytyki i zarzutach cenzury dyrektor Trójki stwierdził w oświadczeniu, że złamano regulamin i w głosowaniu znalazła się piosenka "spoza listy". Oświadczenie wydała też prezeska Polskiego Radia, która stwierdziła, że "podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów. Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy". Głos zabrali też politycy, w tym także rządowi, jak np. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. 

Zobacz wideo Premier straszy kryzysem? Emilewicz: Po opanowaniu pandemii gospodarka odbije niemal następnego dnia

Jadwiga Emilewicz: Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu z piosenką Kazika

Teraz wypowiedziała się także wicepremierka Jadwiga Emilewicz z Porozumienia Jarosława Gowina - jest w koalicji z PiS. Emilewicz opublikowała na Facebooku skan pisma skierowanego do Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych, w którym napisała m.in., że liczy na podjęcie szybkich i zdecydowanych kroków w sprawie wyjaśnienia incydentu w związku z piosenką Kazika. 

"Mało jest w naszym kraju wydarzeń kulturowych, które stanowią tak ważne i symboliczne doświadczenie międzypokoleniowe. To już samo w sobie jest wartością, którą należy pielęgnować" - napisała wicepremierka.

"Decyzja o usunięciu z Listy Przebojów piosenki Kazika pt. »Twój ból jest lepszy niż mój« Słusznie wywołała oburzenie słuchaczy i artystów. Ostatni raz tego typu ingerencji, w coś co nigdy nie może być przedmiotem cenzury, dokonano w 1984 r. Miałam wtedy jedenaście lat i doskonale pamiętam samotne werble z "To tylko tango" Maanam w miejscu ocenzurowanych przez ówczesne władze utworów zespołu" - czytamy dalej. Jadwiga Emilewicz w swoim piśmie zauważa również, że "artystyczna wolność nigdy nie powinna być w żaden sposób skrępowana, nawet kiedy twórca ma inne zdanie i inaczej postrzega rzeczywistość".

"Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie szybkie i zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu oraz powrotu piosenki na fale radiowej Trójki. Pamiętajmy, że wirus, z którym walczymy atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek" - zakończyła wicepremierka.

Więcej o:
Komentarze (379)
Jadwiga Emilewicz interweniuje ws. Listy Przebojów Trójki i "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika
Zaloguj się
 • hallski

  Oceniono 162 razy 146

  Pani Emilewicz firmuje ten reżim swoją obecnością w ich rządzie, więc niech lepiej skorzysta z możliwości milczenia, bo jest w swoim "słusznym" oburzeniu wyjątkowo niewiarygodna. Nie można zajść w ciążę tylko trochę. Albo się odcina ze wszystkim od bolszewickich porządków, albo się przynajmniej nie pcha na afisz.

 • pm28501

  Oceniono 137 razy 127

  Jadzia! Już pozamiataliście to radio! Międzypokoleniową bolszewicką miotłą!

 • cezar85

  Oceniono 95 razy 87

  pis'uary są wszystkim zbulwersowani

  a najbardziej łamaniem konstytucji, prawa i sprawiedliwości

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 87 razy 79

  Zapraszam pisich
  do wypelnienia programu trujki
  pisimi tresciami.
  Nam juz niepotrzebna.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 88 razy 78

  Jadzia nie pie..ol! Jesteś w tym szambie z własnej woli, czerpiąc profity garściami! Nie udaj że ty jesteś inna! Innych prezes nie przyjmuje na swych pachołków!
  U cepów popularności nie zyskasz, a myślących nie przekonasz pozoranckimi działaniami. też puszczasz zasłonę dymną jak Jojo?
  To już bylo - tow.Stalin był umiłowanym ojcem Narodu, prawym i sprawiedliwym, tylko jego pieski niegodnymi okazywali się i jak tow. Stalin uzyskiwał wiedzę na temat ich win to surowo ich karał.

 • ks.pedofil

  Oceniono 75 razy 67

  Tam rozsadku nie ma i nie bedzie. Tam jest nienawisc i chiwosc. A pani jest tego ukladu waznym elementem.

 • malepifko

  Oceniono 64 razy 60

  'To przejdzie do historii. Partia, która zawłaszczyła swoimi wpływami praktycznie cały kraj tworząc z niego reżimową republikę kolesiów, wyłoży się na robieniu z igły widły, czyli rozpierduchy z powodu jednej piosenki, którą tak po prawdzie mało kto słuchał, a jeśli już, to jednym uchem wpuszczając, a drugim wypuszczając.
  Polityczne dzbany ostatniego dziesięciolecia ha ha ha!
  Duda, szykuj się na Trybunał Stanu, a za 3 lata reszta PiSowskiej ferajny.

 • skandy5

  Oceniono 58 razy 54

  Zakłamana hipokrytka - zniszczyli TVP, zniszczyli Polskie Radio - więc czego się spodziewają, że propisowska propaganda będzie mniej chamska i prostacka a cenzura bardziej zamaskowana?

 • geraldine2015

  Oceniono 52 razy 46

  Cziłała dała głos. Jakoś tak fałszywie zabrzmiał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX