Wymiana bezterminowego prawa jazdy będzie dotyczyła każdego. Do kiedy trzeba je wymienić?

Od dłuższego czasu w Polsce prawo jazdy wydawane jest z określoną datą ważności. Ci, którzy uzyskali je przed zmianami przepisów i mają bezterminowe prawo jazdy, będą musieli dokonać wymiany dokumentów. Do kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Bezterminowe prawo jazdy - czy trzeba wymienić?

W Polsce nie wydaje się już bezterminowego prawa jazdy. Każdy taki dokument jest ograniczony czasowo, najdłużej może być ważny przez 15 lat. Najczęściej ten okres wynosi jednak 10 lat. Długość czasu, na jakie przyznawane jest prawo jazdy, może się różnić w zależności od problemów zdrowotnych, na przykład ze wzrokiem.

Bezterminowe prawo jazdy nie straciło swojej ważności po wejściu w życie nowych przepisów. Wciąż można go używać, ale ostatecznie będzie trzeba wymienić je na nowszy dokument. Będą musieli zrobić to wszyscy kierowcy, co jest związane z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy.  

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Do kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy? 

Póki co do momentu wymiany zostało jeszcze osiem lat. Kierowcy, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy, będą mogli zgłosić się do urzędów po jego wymianę najwcześniej w 2028 roku. Na wymianę będą mieli parę lat, bo najpóźniej dokumenty trzeba wymienić do 2033 roku. Istotne jest jednak to, że chodzi jedynie o dokument - po upłynięciu jego ważności, nie tracimy uprawnień do kierowania pojazdami, są one bezterminowe. 

Nowe prawo jazdy ma być wydawane z 15-letnim okresem ważności. W związku z tym po 2033 roku bezterminowe prawa jazdy całkowicie przejdą do przeszłości. 

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wydane nowego dokumentu to koszt 100,50 zł. 50 gr w tej kwocie, to opłata ewidencyjna. Nie poinformowano, czy w 2028 roku koszt wydania prawa jazdy wzrośnie. Składając dokumenty, należy załączyć aktualne zdjęcie. 

Przy wymianie prawa jazdy terminowego po upływie tego czasu, należy ponownie przejść badania lekarskie, których koszt wynosi 200 zł. W przypadku wymiany prawa jazdy bezterminowego takiego obowiązku nie ma. 

W przepisach drogowych zaszły ważne zmiany. Od lata nie będzie trzeba posiadać przy sobie dokumentu prawa jazdy. Ponadto zmieniają się ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym i poza nim, o czym przeczytacie tutaj.

Więcej o: