Sieć 5G od maja w Polsce. Co to jest? Sprawdź, czy jesteś w jej zasięgu [MAPA]

Na początku maja Plus zdecydował się uruchomić pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce. Na razie jest ona dostępna w siedmiu miastach. Firma telekomunikacyjna udostępniła specjalną mapę, dzięki której można sprawdzić, czy jest się w jej zasięgu

5G to najnowsza, piąta generacja sieci komórkowej. Dzięki niej znacznie zwiększony zostanie przesył danych, a co za tym idzie - prędkość internetu mobilnego W porównaniu do sieci 4G jest ona mniej zawodna. Choć żadne badania nie wykazały jej szkodliwości dla ludzkiego zdrowia, to wprowadzenie jej wiąże się ze sporą krytyką i obawami ze strony niektórych osób (więcej na ten temat na poniższym filmie). Plus zdecydował się 11 maja uruchomić pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. 

Zobacz wideo Czy 5G może być szkodliwe dla zdrowia?

5G. Mapa sieci. Sprawdź, czy jesteś w zasięgu

W pierwszej fazie sieć 5G obejmuje zasięgiem siedem miast w Polsce. Dzięki 100 stacjom bazowym sygnałem objętych jest aktualnie 900 tys. osób w następujących miastach:

  • Warszawa
  • Łódź
  • Gdańsk
  • Poznań
  • Szczecin
  • Wrocław
  • Katowice

Plus zdecydował się udostępnić mapę, dzięki której można sprawdzić, czy abonent znajduje się w zasięgu sieci. Można to zrobić tutaj

W drugim etapie rozwoju 5G Plus chce objąć całą Warszawę oraz okoliczne miejscowości. Uda się to dzięki uruchomieniu 600 nowych stacji i pozwoli na dotarcie do 3 mln użytkowników. 

Sieć 5G. Co trzeba zrobić, aby z niej skorzystać? 

Aby korzystać z sieci 5G, trzeba być abonentem oferty Plus lub Cyfrowego Polsatu, znajdować się w zasięgu sygnału, a także posiadać sprzęt, który będzie w stanie obsługiwać technologię 5G. W tym przypadku kluczowa jest zdolność wykorzystania częstotliwości 2,6 GHz przez urządzenie mobilne. Posiadają je niektóre modele smartfonów marki Huawei (Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei Mate Xs). 

W pierwszych miesiącach funkcjonowania sieć 5G w ramach promocji - i aktualnie dostępnych ofert - będą mogli korzystać abonenci Plusa oraz Cyfrowego Polsatu.

Więcej o: