Boże Ciało 2020. Czy w piątek 12 czerwca jest wolne?

Boże Ciało, które co roku przypada w czwartek, pozwala wielu osobom na zaplanowanie długiego weekendu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z 4 dni wolnego, powinniśmy w piątek wziąć urlop, bo nie jest on dniem ustawowo wolnym od pracy.

Boże Ciało 2020: co to za święto?

Boże Ciało to święto o średniowiecznej tradycji. Funkcjonuje więc już od dobrych kilkuset lat. W Polsce wprowadzone zostało w 1320 roku na synodzie krakowskim. Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma na celu uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Tradycją jest, że wierni gromadzą się w tym dniu na uroczystej mszy świętej, a następnie uczestniczą w procesji do czterech ołtarzy. Boże Ciało w Kościele Katolickim jest świętem nakazanym, co oznacza, że wyznawcy zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej w tym dniu. 

Wiele osób wykorzystuje fakt, że święto jest dniem wolnym od pracy, aby wypocząć lub wyjechać gdzieś z rodziną. Wystarczy bowiem, aby w piątek po Bożym Ciele wziąć urlop i zyskujemy wówczas 4 dniowy weekend (w tym roku są to dni od 11 do 14 czerwca) idealny na wypad nad jezioro, w góry lub nad morze. Czy jednak wszyscy mogą skorzystać z wolnego w piątek 12 czerwca?

Boże Ciało 2020. Długi weekend 

Boże Ciało przez ostatnie kilka lat jest wykorzystywane przez wielu Polaków do zorganizowania sobie długiego weekendu. W 2020 roku okazji do takich przedłużonych weekendów jest niewiele, gdyż układ kalendarzowy nie sprzyja łączeniu dni świątecznych z weekendami. Wiele świąt, jak np. 15 sierpnia czy 1 listopada przypada własnie w weekend, więc nie ma szans na wydłużenie okresu wypoczynku. Tym bardziej atrakcyjną możliwością wydaje się zorganizowanie długiego weekendu w Boże Ciało. Wystarczy wykorzystać jeden dzień urlopu - w piątek, który jest normalnym dniem pracy dla większości osób zatrudnionych. Zyskujemy wtedy 4 nieprzerwane dni na wypoczynek.

Planując wypoczynek trzeba jednak pamiętać, że nadal mamy okres epidemii i należy stosować się do zasad izolacji społecznej i reżimu sanitarnego. 

Zobacz też: Wirusolog: Jeśli zaniedbamy rygory sanitarne i opuścimy gardę, a pogoda nam nie pomoże, to czeka nas wariant hiszpański albo włoski

Boże Ciało 2020: wolne od pracy nie dla każdego

O ile w czwartek, czyli w Boże Ciało większość pracowników ma wolne ze względu na to, że dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, o tyle w piątek wiele osób pracujących zmuszonych jest stawić się na swoim stanowisku. Wolne 12 czerwca 2020 ma jednak spora ilość urzędów i instytucji publicznych. W przeważającej części z nich przełożeni postanowili właśnie w piątek oddać swoim pracownikom dzień wolny, który należy im się z tytułu przypadającego na sobotę święta Wojska Polskiego i Wniebowstąpienia Marii Panny - 15 sierpnia. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca ma bowiem obowiązek oddać swojemu pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę.  Dlatego też jeśli planujesz załatwianie spraw urzędowych w najbliższy piątek, najpierw zorientuj się czy aby na pewno instytucja do której planujesz się wybrać będzie czynna dla interesantów. Informacje na ten temat można już znaleźć na oficjalnych stronach urzędów.

Osoby pracujące poza sektorem publicznym niestety zmuszone są skorzystać z przysługującego im urlopu wypoczynkowego, jeśli chcą uniknąć pracy w piątek po Bożym Ciele. Warto to rozważyć, gdyż najbliższa okazja na przedłużony weekend trafi się nieprędko - dopiero w listopadzie, przy okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada