Łukasz Szumowski: Decyzja o zamknięciu granic kosztowała miliardy złotych, ale te koszty mogliśmy ponieść

Łukasz Szumowski stwierdził, że tydzień zamknięcia granic pochłonęła miliardy złotych. - Mogliśmy przez te trzy miesiące poświęcić na to naprawdę gigantyczne pieniądze, żeby ratować ludzi - powiedział minister zdrowia, broniąc rządowych decyzji o zamknięciu granic i zamrożeniu gospodarki na wczesnym etapie pandemii.

W dniach 12-14 czerwca odbył się XV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej". Ze względu na epidemię wydarzenie zostało zorganizowane online. Jednym z gości był minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem poruszył temat kosztów poniesionych przez Polskę na skutek wprowadzenia licznych obostrzeń.

Zobacz wideo Miliony za maseczki z podrobionym certyfikatem. Wiceminister zdrowia tłumaczy

Szumowski: Mogliśmy ponieść koszty zamknięcia granic, bo gospodarka była w dobrym stanie

Minister zdrowia zaznaczył, że "odważne i szybkie" decyzje rządu były słuszne i pozwoliły uchronić życie tysięcy Polaków. Na potwierdzenie tezy przytoczył dane, z których wynika, że w Polsce w wyniku zakażenia koronawirusem umiera około 28-29 mieszkańców na milion osób przy 550-600 we Włoszech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. 

Łukasz Szumowski poruszył w rozmowie także kwestię kosztów ekonomicznych, które ponieśliśmy w wyniku zamknięcia granic. Jak stwierdził, jeden tydzień takiej decyzji to miliardy złotych 

Ale te koszty mogliśmy ponieść i zdecydowaliśmy się na te koszty, dlatego, że gospodarka polska przez cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości, była w takim stanie, że mogliśmy przez te trzy miesiące poświęcić na to naprawdę gigantyczne pieniądze, żeby ratować ludzi.

- powiedział minister, zauważając, że w innych krajach decyzję o zamknięciu granic podejmowano w momencie, gdy liczba zachorowań sięgała tysięcy bądź dziesiątek tysięcy przypadków

W Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 29 392 osób, z czego 1 247 chorych zmarło [stan na 15.06.2020, godz. 9.15]. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę 14 czerwca o 375 nowych, potwierdzonych testami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia. Najwięcej, bo aż 160 wykryto na Śląsku. 

Więcej o: