Ustawa o dodatku solidarnościowym, zakładającą przyznanie trzymiesięcznego dodatku dla pracowników, którzy w trakcie pandemii utracili prace w wyniku rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Wysokość dodatku to 1400 zł miesięcznie. Świadczenie ma być wypłacane w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Skorzystać z niego mogą wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, z którymi umowa została rozwiązana po 15 marca 2020 roku. Więcej szczegółów dotyczących tego, komu przysługuje można znaleźć w TYM MIEJSCU.
Aby złożyć wniosek o dodatek, należy skorzystać z platformy PUE ZUS. Po zalogowaniu się do niej należy przejść do zakładki: "Ubezpieczony", dalej należy zaznaczyć pozycję "Dokumenty robocze" i nacisnąć przycisk "Utwórz nowy". W liście dostępnych dokumentów należy znaleźć "Wniosek EDS - Wniosek o dodatek solidarnościowy w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19". To ten dokument będziemy uzupełniać.
W dalszej części wnioskowania należy podać swoje dane osoby (w większości są zapisane już wcześniej w PUE ZUS). W drugiej z trzech sekcji należy uzupełnić dane pracodawcy, który zwolnił wnioskującego. W tym przypadku kluczowy jest NIP pracodawcy. Na koniec należy uzupełnić informację o zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji.
Po uzupełnieniu danych, kolejnym krokiem jest zapoznanie się z treścią oświadczeń m.in. o miejscu zamieszkania w Polsce oraz polskim obywatelstwie. Osoby niebędące zarejestrowane jako bezrobotni, stypendyści bądź zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny MUSZĄ zaznaczyć odpowiednią opcję, jeśli chcą dostać dodatek solidarnościowy.
Po wykonaniu tych czynności należy sprawdzić, czy wypełnione zostały wszystkie pola. Jeśli tak, to można zapisać i zamknąć formularz, a następnie wybrać go ponownie i wysłać. Na koniec wniosek należy podpisać za pomocą profilu w PUE ZUS. Inne możliwości to skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego bądź podpisu osobistego.