Armstrong na Księżycu nosił pieluchę. Teraz NASA oferuje 20 tys. dol. za projekt księżycowej toalety

NASA rozpisała konkurs na projekt księżycowej toalety. Łączną pula nagród wynosi 35 tys. dolarów, za pierwsze miejsce można dostać 20 tys. dol.

NASA jest w trakcie realizacji programu Artemis, który zakłada lądowanie na Księżycu w 2024 roku. Zanim to nastąpi, amerykańska agencja kosmiczna musi rozwiązać kilka problemów. Jeden z nich dotyczy ludzkiej fizjologii, a konkretnie kłopotów z wypróżnianiem się w warunkach braku przyciągania ziemskiego. Aby temu zaradzić, jak informuje Business Insider, podczas pierwszego lądowaniu na Księżycu w 1969 roku, astronauci nosili... pieluchy. Teraz ma być bardziej komfortowo i w związku z tym rozpisano konkurs z nagrodami. 

Zobacz wideo Były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej: Za 50 lat będziemy mieć sporą kolonię na Księżycu i początkową na Marsie

NASA oferuje 20 tys. dolarów za stworzenie księżycowej toalety

Na serwisie HeroX pojawił się konkurs "Lunar Loo"( tłum. księżycowa toaleta), który organizuje NASA. Celem jest zaprojektowanie toalety, która będzie działa zarówno warunkach mikrograwitacji i przyciągania księżycowego, sześciokrotnie słabszego od ziemskiego. Projekt musi wytrwać siedem dni na powierzchni Księżyca i być dostosowany do astronautów i astronautek. Ponadto toaleta musi być mała i lekka (do 15 kg w ziemskiej grawitacji), pobierać mniej niż 70 W energii i wydawać nie więcej niż 60 decybeli hałasu.  

Bonusowe punkty zostaną przyznane za projekt, który będzie w stanie pochwycić wymiociny bez konieczności wkładania przez członka załogi głowy do toalety 

- informuje NASA. Do wygrania jest 20 tys. dolarów za pierwsze miejsce, 10 tys. za drugiej i 5 tys. za trzecie. Udział mogą brać także dzieci, ale ich pomysły nie zostaną niestety nagrodzone pieniężnie. Mogą liczyć jednak na publiczne uznanie od amerykańskiej agencji. Projekty można składać do 17 sierpnia.

Konkurs rozpisano w celu poszukiwania inspiracji i potencjalnych współpracowników, ponieważ stworzenie kosmicznej toalety to w rzeczywistości koszt dziesiątek milionów dolarów. Rosjanie wydali 19 mln dol. na projekt toalety na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeszło dekadę temu, a NASA na projekt nowej kosmicznej toalety przeznaczyła kolejne 23 mln dol. To jednak nie pierwszy raz, gdy amerykańska agencja kosmiczna korzysta z pomocy entuzjastów nauki. W 2016 rozpisano podobny konkurs o nazwie "Space Poop".

Więcej o: