Auchan zamyka sklepy w Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach. Będą zwolnienia grupowe

Spółka Auchan Retail Polska zdecydował o zamknięciu od 30 sierpnia 2020 r. dwóch sklepów sieci, zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej oraz w Mysłowicach. Na taką decyzję francuskiej sieci wpłynęła dokonana wcześniej analiza finansowa i organizacyjna obu placówek przeprowadzona pod kątem możliwości poprawy ich wyników finansowych.

Jak wyjaśniono w informacji dla mediów, niskie obroty i niesprzyjające warunki wynajmu spowodowały znaczne straty w tych lokalizacjach. Pomimo wysiłków zespołów osiągnięcie trwałej rentowności dla dwóch sklepów okazało się niemożliwe.

Spółka przekazała również, że procesowi będą towarzyszyć indywidualne rozmowy z poszczególnymi pracownikami, podczas których przedstawione zostaną możliwości i dalsze perspektywy.

"Decyzja o zamknięciu nierentownych sklepów jest skomplikowana i trudna dla nas wszystkich. Na tym etapie priorytetem naszych działań jest wsparcie pracowników zamykanych sklepów, którym, w miarę możliwości, zaoferujemy alternatywne stanowiska pracy w okolicznych sklepach należących do naszej sieci. Musimy natomiast pamiętać, że w perspektywie długoterminowej koncentrujemy się na zapewnieniu trwałej rentowności wszystkich sklepów, tak aby realizować założoną przez nas strategię Auchan 2022. Dzięki temu jesteśmy w stanie bronić siły nabywczej polskich konsumentów i pozostać liderem niskich cen na polskim rynku" - powiedział dyrektor generalny Auchan Retail Polska. Gérard Gallet, cytowany w komunikacie. 

Zobacz wideo Będzie nowy podatek, sklepy zapłacą za korki? "Nie chcemy ryzyka wzrostu cen"

Auchan zamyka dwa sklepy. Będą zwolnienia grupowe

Przeniesienia części pracowników do innych, okolicznych sklepów należących do sieci nastąpią w ramach dostępnych wakatów, z zachowaniem wszelkich uprawnień pracowniczych i ciągłości zatrudnienia. Nastąpi również rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Dla osób spełniających kryterium wieku możliwe będzie skorzystanie z uprawnień przedemerytalnych lub emerytalnych wraz z odprawą emerytalną, zaznaczono.

Zamknięcie sklepów dla klientów nastąpi od 30 sierpnia br.

Obecnie francuski detalista Auchan ma w Polsce 74 hipermarkety w dwóch formatach: 10-18 tys. m2 powierzchni sprzedaży (klasyczne) oraz 5-10 tys. m2 powierzchni sprzedaży (kompaktowe). Są też 33 supermarkety o powierzchni od 1000 do 2000 m2 oraz 5 sklepów Moje Auchan o powierzchni od 500  do 1000 m2, podała spółka na stronie internetowej. 

Auchan Retail Polska to sieć sprzedaży detalicznej o francuskich korzeniach, obecna w Polsce od 1996 r. Na polskim rynku firma zarządza siecią hipermarketów, supermarketów, sklepów franczyzowych i sklepów osiedlowych pod szyldem Moje Auchan, a także kanałem handlu e-commerce Auchan Direct.

Więcej o: