Międzynarodowy Fundusz Walutowy o globalnym długu publicznym: Tak źle jeszcze nie było

Globalne zadłużenie jest najwyższe w historii - alarmuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jak podkreśla organizacja, przekroczyło ono 100 proc. globalnego PKB. Szacuje się, że dług publiczny przestanie rosnąć dynamicznie i ustabilizuje się w 2021 roku.

Jak informuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, trwająca pandemia COVID-19 spowodowała, że państwa na całym świecie musiały uruchomić ogromne środki na ratowanie gospodarki - na ten cel dotychczas przeznaczono prawie 11 bilionów dolarów. Jednak większość z nich to kredyty. Kraje na całym świecie zadłużyły się, a dług publiczny osiągnął najwyższy poziom w historii i przekroczył 100 proc. globalnego PKB. Tym samym obecne zadłużenie jest wyższe niż to po II wojnie światowej.

Priorytetem państw powinno być wsparcie służby zdrowia oraz rynku pracy

MFW zaznacza, że mimo iż sytuacja jest poważna, to w czasie koronawirusa wspieranie gospodarki jest szczególnie ważne i państwa nie mogą tego zaprzestać. Jak podkreśla, zmniejszenie środków na ten cel spowodowałoby jeszcze wyższe koszty dla budżetów w przyszłości. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaznacza, że aktualnie priorytetem państw powinno być wsparcie służby zdrowia oraz rynku pracy.

MFW oczekuje, że dług publiczny ustabilizuje się w 2021 roku. Jednak, jak podkreśla, nie oznacza to, że spadnie, ale nie będzie tak dynamicznie rosnąć.

Zobacz wideo priorytetem państw powinno być wsparcie służby zdrowia oraz rynku pracy
Więcej o: