Śluby z listą zakazanych piosenek? Kuria płocka: Śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki

Kuria płocka wprowadza ograniczenia w zakresie repertuaru podczas ślubu, zaznaczając, że śpiewy muszą mieć charakter religijny, bo małżeństwo jest jednym z sakramentów. Osoby śpiewające na ślubach kościelnych będą musiał przejść obowiązkowe szkolenie.

Coraz więcej osób decyduje się podczas ślubów kościelnych rezygnować z tradycyjnych pieśni religijnych na rzecz piosenek świeckich. Kościół nie patrzy na to zjawisko przychylnym okiem, a część diecezji decyduje się wprowadzić ograniczenia w repertuarze wybieranym na śluby kościelne.

Niektóre piosenki będą na ślubie zakazane. Kuria płocka: Na ślubie tylko repertuar kościelny

Jak podaje rp.pl, na wprowadzenie regulacji w tym zakresie zdecydowała się m.in. kuria płocka. Za podstawowy argument podaje się fakt, że zawarcie małżeństwa to jeden z sakramentów, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. "W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki" - czytamy dalej. 

Kuria alarmuje, że muzycy oraz zespoły grające podczas ślubów kościelnych mają problem z doborem repertuaru, decydując się często na utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej. - Wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane -  informuje ks. Marcin Sadowski. Od przyszłego roku oświadczenie o przebytym kursie będzie obowiązkowe, aby móc zagrać na ślubie kościelnym. 

Płock, ale nie tylko. Lista piosenek zakazanych na ślubach również w Tarnowie i Włocławku

"Rzeczpospolita" zauważa, że to nie pierwsza taka sytuacja dotycząca polskiego kościoła. Na podobny krok zdecydowała się kuria włocławska. Biskup Wiesław Mering wyszczególnił nawet, które utwory będą zakazane podczas obrzędów religijnych. - Śpiewanie na pogrzebie pięknej i rzewnej pieśni Mieczysława Fogga „Serce Matki" jest nie do przyjęcia, podobnie jak śpiew „Hallelujah" Leonarda Cohena na ślubie - pisał kilka lat temu. 

Listę piosenek zakazanych podczas ślubów zawieranych w Kościele przygotowywała także dwa lata temu diecezja tarnowska. Wtedy też księża tłumaczyli, że wprowadzanie utworów świeckich wynika z niewiedzy narzeczonych. 

Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych!
Więcej o: