Fiskus kupuje 32 sportowe auta z 300-konnymi silnikami. Mają pomóc w ściganiu mafii VAT-owskich

Fiskus będzie wkrótce dysponował groźniejszą bronią do zwalczania mafii VAT-owskich i innego rodzaju przestępców. Krajowa Administracja Skarbowa ogłosiła bowiem przetarg na zakup 30 aut. Mają być potężniejsze od tych, którymi dysponuje pościgowa grupa policyjna SPEED.

Ściganie mafii VAT-owskich przybierze dosłownego znaczenia, bo fiskus zamierza kupić 32 wysokiej klasy auta, które mają ułatwić walkę z przestępczością. Pojazdy mają potężną specyfikację - 300-konne silniki, jak podaje "Rzeczpospolita" te wyśrubowane wymagania spełnić mogą jedynie modele Audi S3 Sportback i BMW M135i xDrive. Serwis moto.pl podaje z kolei, że do wytycznych przetargu pasuje wyłącznie audi S3 z silnikiem 2.0 TFSI i napędem quattro. Koszt? Blisko 200 tys. zł.

Serwis zauważa, że samochody skarbówki mają być szybsze i mocniejsze od aut znajdujących się w szeregach policyjnej grupy SPEED, której celem jest ściganie drogowych piratów na drogach ekspresowych i autostradach.

"Kupowanie charakterystycznych aut w jawnym przetargu dekonspiruje"

Sposób zakupu aut budzi wątpliwości wśród części funkcjonariuszy tajnych wydziałów. W rozmowie z dziennikiem przyznają, że kupowanie sportowych, charakterystycznych aut w jawnym przetargu ich dekonspiruje i mija się z celem.

- Upublicznianie szczegółów zamówienia konkretnych samochodów, którymi będziemy jeździć, obnaża nas. Tym bardziej że po dwa wozy trafią do każdego województwa. Będziemy jak na widelcu - stwierdza jeden z pracowników fiskusa.

Czytaj też: PiS wycofuje się z planów obniżki VAT. Minister finansów: Gospodarka tego nie udźwignie

Przedstawiciele fiskusa wyjaśniają, że prawo o zamówieniach publicznych dopuszcza możliwość zakupu poza standardową procedurą tylko w niektórych wypadkach. Zdaniem Izby Administracji Skarbowej w Warszawie nie wszystkie działania realizowane przez funkcjonariuszy mają charakter tajny, a realizacja zakupu samochodów w trybie pozaustawowym nie była w tym wypadku możliwa.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Restauracja zdradza nam przepis na sushi. Odmrażanie gospodarki? "My tego nie odczuwamy"

Fiskus będzie dysponować nie tylko sportowymi wyścigówkami. W zeszłym roku Orlen przekazał bowiem Krajowej Administracji Skarbowej 15 nowoczesnych pojazdów. Elektryczne i hybrydowe samochody mają pomóc tropić przestępców podatkowych. KAS zapewnia, że ma nowe narzędzia, które pozwalają śledzić każdy podejrzany samochód.

TVP też kupuje samochody

Skarbówka to nie jedyna państwowa instytucja, która ogłosiła w ostatnim czasie przetarg na zakup aut. 30 pojazdów - znacznie mniej luksusowych - zamierza kupić też TVP. W tym wypadku wymagana moc silnika jest już znacznie słabsza, bo wynosi maksymalnie 150 KM. Telewizja chce jednak, by samochody miały kamery cofania, automatyczne skrzynie biegów i były niebieskie.

Więcej o: