mBank alarmuje: Oszuści podszywają się pod platformę Netflix

Użytkownicy aplikacji mBanku otrzymali ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod platformę Netflix. W fałszywych wiadomościach przestępcy piszą o rzekomych zaległościach w opłatach abonamentowych.

"Cyberprzestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości w imieniu popularnej platformy z dostępem do filmów i seriali. W fałszywej wiadomości piszą o tym, że nie zapłaciłeś abonamentu i dlatego platforma zawiesiła Twoją subskrypcję. Chcą, żebyś podał dane swojej karty płatniczej na stworzonej przez nich fałszywej stronie. Strona łudząco przypomina oryginał" - ostrzega mBank.

Co się dzieje, kiedy podamy dane?

Osoby nieświadome oszustwa łatwo mogą się nabrać, ponieważ komunikaty wysyłane przez przestępców do złudzenia przypominają te wysyłane przez Netfliksa. Oszuści przygotowali również fałszywą stronę internetową, wyglądającą identycznie jak ta, należąca do popularnej platformy streamingowej. Ofiary oszustwa są na nią przenoszone po kliknięciu przycisku "Zrestartuj swoje członkostwo".

Zobacz wideo Aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane

W następnym kroku na ekranie pojawia się fałszywy panel do logowania. Po podaniu adresu email i hasła, cyberprzestępcy proszą o podanie danych karty. Po podaniu jej numeru, daty ważności i kodu CVV2 cyberprzestępcy będą mogli zrobić transakcje w internecie bez wiedzy użytkownika. 

O czym trzeba pamiętać?

  • Zawsze potwierdzaj telefonicznie z nadawcą wiadomości nietypowe prośby o zalogowanie i przesłanie środków.
  • Zawsze sprawdzaj czy adres strony, na której wpisujesz swoje dane, jest prawidłowy.
  • Nigdy nie loguj się do serwisów za pomocą linków, które dostałeś w wiadomości mailowej.
  • Dane karty płatniczej są szczególnie wrażliwe. Gdy podasz jej niewłaściwej osobie, może ona wykonywać płatności kartą w Internecie bez Twojej wiedzy i zgody.
  • Dbaj o hasło dostępu do swojej poczty mailowej. Gdy wpadnie w niepowołane ręce, osoba trzecia może czytać Twoje prywatne wiadomości, wysyłać maile w Twoim imieniu.
  • Nigdy nie używaj tego samego hasła dostępu do różnych portali. W przeciwnym razie cyberprzestępca będzie mógł zalogować się na różne Twoje konta i je wykorzystać przeciwko Tobie.
Więcej o: