Mieszkanie Plus. Co ze sztandarowym projektem rządu? Jadwiga Emilewicz tłumaczy

Jadwiga Emilewicz wyjaśniła w programie "Money. To się liczy", co z programem Mieszkanie Plus. Wicepremierka przedstawiała także ostatnie działania rządu w zakresie poprawienia sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Mieszkanie Plus jest jednym z najważniejszych programów rządu PiS, Jak czytaliśmy w programie rządu "jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań dostępnych na rynku". Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że w minionym roku w jego ramach powstanie 100 tys. mieszkań. Tak się jednak nie stało.

Mieszkanie Plus. Emilewicz: Zmiany, które zaproponowaliśmy są naprawdę bardzo atrakcyjne

W ostatnich miesiącach strona rządząca nie poruszała tematu programu, co narzucało pytania, czy Mieszkanie Plus będzie dalej realizowany. Temat ten w programie "Money. To się liczy" poruszyła ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz, przedstawiając działania rządu w tym zakresie. 

Rząd przed wakacjami sejmowymi przyjął pierwszy pakiet ustawowy, dotyczący budownictwa mieszkaniowego. Myślę, że zmiany, które zaproponowaliśmy, są naprawdę bardzo atrakcyjne. 

- powiedziała wicepremierka, dodając, że najnowsze projekty mają z jednej strony poprawić dostępność dobrych, atrakcyjnych mieszkań dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Dodatkowo mają stanowić dalej bodziec inwestycyjny.

Zobacz wideo Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Mieszkanie Plus. Emilewicz tłumaczy, co wprowadza rząd w ramach ustawy mieszkaniowej

Emilewicz wyróżniła, że chodzi przede wszystkim o społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM-y),  za których realizacje będzie odpowiadać samorząd. Na tego typu inicjatywę będzie mógł on otrzymać dofinansowanie w wysokości do 35 wartości inwestycji. Natomiast osoby, które będą wpłacać do 10 proc. wartości po 25 latach będą miały prawo własności w tych lokalach. - Podnosimy także dofinansowanie dla samorządów do inwestycji w mieszkania komunalne. Korzystnych rozwiązań jest kilkanaście - podkreśliła, zaznaczając, że wkrótce do Sejmu trafi drugi pakiet ustawowy. 

Więcej o: