500 plus w formie bonu? Posłowie złożyli interpelację w sprawie słów Jadwigi Emilewicz

Posłowie Lewicy postanowili złożyć interpelację ws. niedawnej wypowiedzi Jadwigi Emilewicz. Wicepremierka zasugerowała w wywiadzie, że świadczenie 500 plus mogłoby być wypłacane w formie bonu. - Zachowanie pieniężnej formy świadczenia wychowawczego 500 plus wydaje się być optymalnym rozwiązaniem - przekonują parlamentarzyści Lewicy

O 500 plus w formie bonu Jadwiga Emilewicz wypowiedziała się podczas rozmowy z Mateuszem Ratajczykiem w programie "Money. To się liczy". - Z całą pewnością jest to droga, którą chcemy podążać - powiedziała wicepremierka, odpowiadając na pytanie dotyczące możliwość wypłacania świadczenia w formie bonu.

500 plus w formie bonu? Jadwiga Emilewicz tłumaczy swoje słowa

Wypowiedź Jadwigi Emilewicz bardzo szybko wywołała powszechne oburzenie. Sugestię wypłaty świadczenia 500 plus w formie bonu skrytykowali m.in. rzecznik rządu Piotr Müller oraz była premier Beata Szydło. - Program Rodzina 500 plus w postaci "bonów" to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą! - napisała na Twitterze Szydło.

Krytyka z własnego obozu politycznego spowodowała, że minister Emilewicz wycofała się ze swoich słów. - Program 500 plus to jeden z najważniejszych programów społecznych zrealizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. To też efekt osobistej determinacji Beaty Szydło. Wszyscy widzimy jego pozytywny wpływ dla polskich rodzin i naszej gospodarki. Dlatego nie zamierzamy nic w nim zmieniać - tłumaczyła swoją wypowiedz Emilewicz.

Parlamentarzyści Lewicy złożyli interpelację ws. wypowiedzi wicepremier

Na sugestię wicepremier Emilewicz zareagowali również posłowie Lewicy: Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Adrian Zandberg, Daria Gosek-Popiołek oraz Paulina Matysiak. Grupa parlamentarzystów złożyła interpelację do prezesa Rady Ministrów.

Posłowie pytają się, czy wypowiedz Jadwigi Emilewicz jest zgodna ze stanowiskiem rządu oraz czy Rada Ministrów "podejmuje jakiekolwiek działania, których celem miałoby być zastąpienie pieniężnej formy świadczenia wychowawczego (500 plus) formą bonu?".

"Potrzeby dzieci i młodzieży są bardzo zróżnicowane – mogą to być np. zakup jedzenia, odzieży czy sprzętu elektronicznego, udział w kulturze, wyjazdy turystyczne w kraju i za granicę, umożliwienie dziecku opieki nad zwierzęciem czy wspierania inicjatyw obywatelskich, oszczędzanie na studia, wyjścia towarzyskie z rówieśnikami itd." - czytamy w poselskiej interpelacji.

"Zastosowanie formy bonu z pewnością uniemożliwiłoby ich zaspokojenie. W związku z tym zachowanie pieniężnej formy świadczenia wychowawczego 500+ wydaje się być optymalnym rozwiązaniem" - stwierdzają posłowie.

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać
Więcej o: