Wikipedia może wpływać na wybór kierunków turystycznych. Zdaniem ekonomistów wystarczy dodać kilka akapitów

Zdaniem grupy ekonomistów kilka akapitów na łamach Wikipedii może być znacznie skuteczniejszym sposobem na przyciągnięcie turystów niż reklamy wykupione wielkim kosztem.
Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów. Jak wygląda praca kontrolerów?

Tak wynika przynajmniej z eksperymentu przeprowadzonego przez grupę ekonomistów z Collegio Carlo Alberto w Turynie we Włoszech oraz ZEW w Mannheim w Niemczech, o którym donosi brytyjski "The Guardian". Badanie pokazało, że dokonanie kilku prostych zmian w artykułach Wikipedii może przynieść małemu miastu dodatkowe dochody o równowartości ok. 486 tys. zł w skali roku.

Eksperyment był wyjątkowy w swojej prostocie. Naukowcy losowo wybrali kilka miast z całej Hiszpanii i na stronach Wikipedii dotyczących tych miast dokonali małych modyfikacji. Dodano kilka informacji dotyczących m.in. historii tych miejsc oraz lokalnych atrakcji turystycznych, a także dorzucono do artykułów dobrej jakości fotografie.

Co ciekawe, autorzy badania wcale nie specjalizowali się w historii hiszpańskich miasteczek. Zwyczajnie przetłumaczyli kilka dodatkowych informacji z hiszpańskojęzycznej Wikipedii na jej francuską, niemiecką, włoską oraz holenderską edycję - tłumaczy "The Guardian".

Wyniki eksperymentu okazały się niezwykłe i były widoczne niedługo po wprowadzeniu zmian na Wikipedii. Okazało się, że dodanie zaledwie dwóch akapitów tekstu i jednego zdjęcia do artykułów o badanych miastach zwiększyło w nich liczbę nocy spędzonych przez przyjezdnych w sezonie turystycznym o ok. 9 proc. Co więcej, w przypadku miasteczek, o których na Wikipedii było bardzo niewiele informacji, nawet niewielkiej zmiany zwiększyły napływ turystów o jedną trzecią.

Zdaniem autorów eksperymentu Wikipedia ma gigantyczną siłę wpływania na wybór turystycznych kierunków, z czego większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy. Dziwi zatem, że władze poszczególnych miast nie dokonują samodzielnie takich, podstawowych edycji, powiększając jednocześnie zasoby internetowej encyklopedii.

Więcej o: