Francuzi chcą kupić 100 proc. akcji Play. Kurs akcji na giełdzie w Warszawie w górę o prawie 37 proc.

Grupa Iliad chce kupić 100 proc. udziałów w sieci komórkowej Play. Francuska firma za jedną akcję działającego w Polsce operatora płaci 39 zł - w piątek na warszawskiej giełdzie można było ją kupić za nieco ponad 28 zł.

W poniedziałek 21 września pojawiła się informacja o złożeniu przez francuską grupę telekomunikacyjną Iliad oferty przejęcia 100 proc. akcji spółki Play Communications SA (PCSA), która jest właścicielem jednej z największych w Polsce sieci telefonii komórkowej. Iliad zaproponowała 39 zł akcję. Dwa fundusze będące największymi akcjonariuszami Play zgodziły się już sprzedać swoje akcje, co praktycznie oznacza, że nowy udziałowiec przejmie zarządzanie operacyjne "fioletowym operatorem". Do finalizacji transakcji ma dojść w ciągu kilku tygodni. 

Zobacz wideo Aplikacje do zarządzania finansami

Play mocno w górę na GPW  

Informacja o ofercie Francuzów spowodowała mocny (ponad 36-proc.) wzrost kursu akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - w poniedziałek za jeden "papier" płacono 38,42 zł, podczas gdy w piątek było to 28,10 zł.  

Akcje Play na GPWAkcje Play na GPW stooq.pl

Spółka Play zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 roku i był to jeden z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat. Teraz, nie jest wykluczone, że przestanie być notowana. Stać się tak może, jeśli francuski telekom skupi 95 proc. akcji. Zapisy w wezwaniu do sprzedaży akcji Play rozpoczną się 19 października i będą trwać do 17 listopada

Zatrudniająca 11 tys. osób grupa Iliad działa obecnie m.in. we Francji i Włoszech. W obu krajach posiada łącznie 26 mln klientów. Firma mająca siedzibę w Paryżu istnieje od 1990 roku. Jak podkreślano w komunikacie Iliad oraz Play są spółkami, które wiele łączy. Obie firmy weszły na ustabilizowane rynki telekomunikacyjne jako ostatni gracze. - Od tamtej pory rozwijały się niezwykle szybko i obu udało się zostać liderami na swoich rynkach, zachowując wciąż filozofię bycia challengerami - czytamy w komunikacie

Więcej o: