Morawiecki o przygotowaniach rządu do pandemii: 2000 respiratorów, pół miliarda rękawiczek, masek

Premier Mateusz Morawiecki omówił, jakich zakupów dokonały w ostatnich miesiącach agencje rządowe, przygotowując się do drugiej epidemii koronawirusa. Szef rządu zapewnił, że maseczek, rękawiczek czy respiratorów mamy pod dostatkiem.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej w Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim wyliczał, jakich zakupu dokonano w ciągu ostatnich miesięcy, by przygotować się na drugą falę epidemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki o przygotowaniach do drugiej fali koronawirusa: Pół miliarda rękawiczek i maseczek

- Szpitale są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt. Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały ogromnych zakupów sprzętów. Wśród tych zakupów znalazło się około pół miliarda rękawiczek i masek, [w tym - red.] kilkanaście milionów tych najbardziej zaawansowanych masek dla medyków FFP2, FFP3 - wyliczał premier. - To zapasy na najbliższych parę miesięcy - zapewnił szef rządu.

Ile respiratorów jest w Polsce? Premier o rezerwach

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się też do kwestii respiratorów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia dla pacjentów z koronawirusem przeznaczono w sumie 1024 respiratorów. Resort, na którego czele stoi Adam Niedzielski, poinformował w piątek 16 października, że w całym kraju do urządzeń tego typu podpiętych jest łącznie 540 osób (o 32 więcej niż we czwartek). Z danych tych wynika, że pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2 zajmują 52,73 proc. dostępnych respiratorów.

Zdaniem szefa rządu urządzeń nie zabraknie. - Jeśli chodzi o respiratory, to dzisiaj w leczenie COVID-19 zaangażowanych jest około 600 respiratorów w odpowiednich miejscach w szpitalach. Prócz tego wolnych dzisiaj jest 810 respiratorów, ale tu, na magazynach w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad dwa tysiące respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali - zapewnił Morawiecki.

Czytaj też: Polska wśród krajów o najwyższym poziomie lęku wywołanego pandemią. Niemcy po drugiej stronie skali

Poinformował też, że sprzęt medyczny jest na bieżąco dostarczany do szpitali. Do ok. 100 placówek w ostatnim tygodniu trafić miało z magazynów ARM 350 respiratorów i 300 kardiomonitorów.

Premier przekazał też, że tylko w zeszłym tygodniu z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych wyjechało 350 respiratorów i około 300 kardiomonitorów do blisko 100 szpitali.

Zobacz wideo Epidemia koronawirusa. 'Kluczowy będzie drugi i trzeci kwartał przyszłego roku'