W środę 11 listopada po otrzymaniu najnowszych prognoz ekonomicznych przedstawionych przez radę ekspertów odbyła się wideokonferencja Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec przedstawiła prognozy na najbliższe miesiące dotyczące pandemii koronawirusa.
Jak podaje bloomberg.com, Angela Merkel zapowiedziała, że trzeba się spodziewać, iż druga fala pandemii będzie trudniejsza do zwalczenia niż pierwsza, podobnie jak miało to miejsce w przypadku grypy hiszpanki, z którą zmagano się na całym świecie w latach 1918-1919.
Podobnie jak w przypadku grypy hiszpanki, teraz musimy się spodziewać, że druga fala będzie bardziej dotkliwa. Zapewni nam to zajęcie przez całą zimę, nawet jeśli mamy teraz pozytywne informacje na temat rozwoju szczepionek na koronawirusa
- ostrzegała kanclerz Niemiec. Dodała także, że wciąż niezbędne jest stosowanie środków ostrożności.
W środę 11 listopada instytut im. Roberta Kocha poinformował o 18 487 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 261 zgonach w Niemczach. Według danych worldometers.info obecnie w kraju jest zakażonych około 250 tys. osób. Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano ponad 715 000 zakażenia koronawirusem. Łącznie zmarło 11 923 osób.
Niemiecki rząd zdecydował się z tego wprowadzić w listopadzie częściowy lockdown po gwałtownym wzroście liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zamknięte są m.in. bary, restauracje i siłownie, a imprezy publiczne i podróże niesłużbowe zostały zakazane.