Prof. Andrzej Horban o otwarciu galerii: Jeśli je otworzymy, ludzie znowu zaczną po nich biegać

Doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban uważa, że już na początku grudnia uczniowie z klas 1-3 mogliby wrócić do szkół, natomiast galerie handlowe powinny być dalej częściowo zamknięte.

W czwartkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 23 975 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, a także 637 kolejnych zgonach, co było najwyższym dobowym przyrostem ofiar COVID-19 od początku epidemii w Polsce. Jednocześnie resort przekazał, że w ciągu doby wyzdrowiało 19 003 osoby, co również jest najwyższym wynikiem w przeciągu poprzednich 24 godzin.

Prof. Horban o znoszeniu restrykcji: Jestem zwolennikiem uruchomienia szkół

Komentarz w sprawie aktualnej sytuacji w Polsce wygłosił prof. Andrzej Horban w programie Newsroom. Stwierdził on, że "na wirusa nie zadziałają nawet zaklęcia najlepszego ministra zdrowia". - Wirus zachowuje się tak, jak się zachowuje. To będzie spadało relatywnie wolno i to zależy od nas - powiedział.

W dalszej części wypowiedzi prof. Horban odniósł się do otwarcia szkół, które według niego powinno nastąpić na przełomie listopada i grudnia. - Musimy poczekać do 29 listopada, jeśli liczba zakażeń będzie spadała, to będziemy się zastanawiali, co uruchamiać. Ja jestem zwolennikiem uruchomienia szkół, zwłaszcza z klas 1-3 już w grudniu. W drugą stronę jak to było zamykane, ci najmłodsi są mało winni - dodał.

"Ludzie znowu zaczną sobie po nich biegać". Prof. Horban o otwarciu galerii

Doradca premiera skomentował również możliwe luzowanie obostrzeń w kontekście funkcjonowania galerii handlowych. - Galerie handlowe i sklepy są do rozważenia, decyduje o tym wiele czynników. Głównie chodzi o ograniczanie kontaktów międzyludzkich i dużych skupisk. Wykorzystuje się do tego logowanie do stacji komórkowych, pewna forma - co tu dużo ukrywać - śledzenia obywatela, na którą sam się godzi, bo nosi komórkę przy sobie - zauważył.

Na koniec prof. Horban powiedział, że "to, co pan minister pokazywał, spada mobilność społeczeństwa, i o to nam chodzi". Wskazał też, że jeżeli galerie znowu będą otwarte, to "ludzie znowuż zaczną sobie po nich biegać".

Zobacz wideo Jackowski o orzeczeniu TK ws. aborcji i ustawie antycovidowej
Więcej o: