Ferie i wakacje w Polsce będą dłuższe? Gut-Mostowy: Wystosujemy takie sugestie z departamentu

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy nie wyklucza możliwości wydłużenia ferii szkolnych, aby w ten sposób ograniczyć liczbę osób, które mogą planować wypoczynek w jednym miejscu.

Rozmowy na temat tego rozwiązania mają się odbyć w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) w przyszłym tygodniu. Weźmie w nich udział wicepremier i szef resort Jarosław Gowin.

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

- To byłoby zasadne, żeby rozszerzyć ferie zimowe, aby nie było nakładania się grup i jeszcze [te ferie] wydłużyć. Takie sugestie z naszego departamentu do Rady Ministrów wystosujemy i nie wykluczamy, że tego typu myślenie można byłoby projektować na zbliżające się wakacje. - powiedział dla money.pl wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy, dodając, że "wszystkie działania rządu będą skierowane na to, żeby te ferie się odbyły i odbyły się w taki sposób, aby całe rodziny […] mogły wyjechać na odpoczynek na świeżym powietrzu".

Wakacje 2021 wydłużone? Andrzej Gut-Mostowy: To zmniejszenie ryzyka zachorowań 

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra, jeżeli takie rozwiązanie sprawdziłoby się zimą, plan może zostać wprowadzony również w wakacje 2021 roku. W tym przypadku kluczowy będzie rozwój pandemii koronawirusa. 

Jakieś formy rozszerzenia […] wakacji tak, aby sezon turystyczny nie kumulował się tylko i wyłącznie w sierpniu i w II połowie lipca, byłyby elementem pewnego komfortu wypoczynku, ale także zmniejszenia ryzyka zachorowań.

- zdradził wiceminister. Jest to jednak realne tylko, jeśli nie doszłoby do zmiany sytuacji epidemicznej. Gut-Mostowy zastrzegł jednak, że są to wstępne propozycje i na razie jeszcze muszą zostać przedyskutowane z wicepremierem Gowinem oraz ekspertami z resortu. Rozmowy na ten temat mają być prowadzone w przyszłym tygodniu.

Więcej o: