Nauczyciel z Indii zwycięzcą Global Teacher Prize. Wygrał milion dolarów i podzielił się nagrodą

Ranjitsinh Disale to laureat międzynarodowej nagrody Fundacji Varkey dla najlepszego nauczyciela na świecie. Połową z wygranego miliona dolarów nagrody podzielił się z dziewięcioma finalistami konkursu.

Ranjitsinh Disale to nauczyciel z Paritewadi z indyjskiego stanu Maharasztra. Jak podaje "India Today", został uhonorowany nagrodą Global Teacher Prize za wprowadzenie kodów QR na okładkach podręczników, dzięki czemu uczniowie zyskali dostęp do dodatkowych, multimedialnych treści edukacyjnych. Wśród nich znalazły się m.in. wiersze w wersji audio czy wykłady online. 

 

Jeszcze ważniejszym elementem pracy Disale'a jest walka z indyjską tradycją ślubów niepełnoletnich dziewczynek na wsiach. Fundatorzy nagrody zaznaczają, że w Paritewadi nie ma obecnie takich zdarzeń, uczennice natomiast regularnie chodzą do szkoły. Jedna z nich dostała się na uniwersytet.

Nauczyciel z Indii podzielił się milionem dolarów nagrody 

Zwycięzcę corocznej nagrody dla najlepszego nauczyciela na świecie, do której zgłoszono 12 tys. kandydatów, ogłoszono w czwartek podczas wirtualnej ceremonii, transmitowanej z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Nagrodę wręczył Disale'owi brytyjski aktor Stephen Fry. 

Ranjitsinh Disale od razu ogłosił, że podzieli się nagrodą miliona dolarów z pozostałymi finalistami. - Nauczyciele zawsze wierzą w dawanie i dzielenie się. I dlatego, jest mi bardzo miło ogłosić, że podzielę się połową nagrody pieniężnej z finalistami z pierwszej dziesiątki, aby wesprzeć ich niesamowitą pracę - dziennik "The Hindu" cytuje słowa zwycięzcy.

- Uważam, że razem możemy zmienić świat - podkreślił nauczyciel z dystryktu Solapur w stanie Maharasztra. Jak podaje dziennik, dziewięciu finalistów otrzyma po 55 tys. dolarów, a Disale zatrzyma pół miliona.

Nagroda jest wypłacana przez 10 lat przez Fundację Varkey, która współpracuje m.in. z UNESCO. Nauczyciele tacy jak Ranjitsinh uratują naszą przyszłość - powiedziała dziennikowi Stefania Giannini z pionu edukacji UNESCO.

Zobacz wideo Varanasi - święte miasto Indii. Dlaczego niektóre kobiety nie mogą przychodzić nad Ganges?
Więcej o: