MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych. "Problem z powrotem do kraju"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało apel w związku z podróżami zagranicznymi w czasie trwania epidemii koronawirusa. W związku z wprowadzanymi obostrzeniami, podróżujący mogą napotkać trudności z powrotem do kraju czy zostać poddani obowiązkowym badaniom.

"Przypominamy, że MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Obecnie podróże mogą wiązać się z licznymi trudnościami takimi jak: problem z powrotem do kraju, ograniczenia w ruchu, obowiązek poddania się badaniom lekarskim i/lub kwarantannie" - napisano na Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne

W poniedziałek wydano nowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów z Polski. Do listy dodana została Wielka Brytania, gdzie wykryto nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2, a także Irlandia Północna. Poza nimi na liście znajdują się:

  • Bośnia i Hercegowina,
  • Czarnogóra,
  • Gruzja,
  • Jordańskie Królestwo Haszymidzkie,
  • Republika Armenii,
  • Republika Kosowa,
  • Republika Macedonii Północnej,
  • Republika Serbii,
  • Stany Zjednoczone, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Ograniczenia w podróżowaniu do tych państw mają obowiązywać przynajmniej do szóstego stycznia. Szczegółowe informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach oraz warunków wjazdu można znaleźć na stronie internetowej MSZ w zakładce "Informacje dla podróżujących". Resort zachęca też do śledzenia komunikatów dotyczących zagrożenia epidemiologicznego, które zbierane są m.in. przez Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Prof. Andrzej Horban Nie będzie obowiązkowej kwarantanny dla przylatujących z Wielkiej Brytanii

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego osoby wracające z Wielkiej Brytanii, lub które były w tym kraju w ostatnim czasie, mogą udać się do lokalnego sanepidu i wykonać test na obecność koronawirusa. Osoby wracające z Anglii, Szkocji, Irlandii czy Walii nie będą objęte kwarantanną, o czym mówił m.in. główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek
Więcej o: