Tadeusz Rydzyk korzysta na 1 procencie. Jego fundacja dostała prawie 5 mln zł z odpisu podatku

Prawie 5 mln zł otrzymała fundacja "Nasza Przyszłość", której szefuje o. Tadeusz Rydzyk. To pieniądze pozyskane z odpisu 1 proc. podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. "Rzeczpospolita" prześwietliła, czym zajmuje się "Nasza Przyszłość".

Co roku mamy możliwość odpisania i przekazanie 1 proc. z naszego podatku PIT na Organizację Pożytku Publicznego (OPP). W 2020 roku, z rozliczenia za 2019 rok najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą", na którą przekazano ponad 184,5 mln złotych. To trzykrotnie więcej niż drugi na liście Avalon - Bezpośrednia pomoc niepełnosprawnym, wsparty kwotą przeszło 50 mln złotych. Trzecie największe wsparcie trafiło do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko", która otrzymała 42 mln zł. Czwarty WOŚP dostał 17 mln zł. Łącznie środki z podatków trafiły do 8742 OPP. 

Zobacz wideo Wiceminister Soboń komentuje słowa ojca Rydzyka

Fundacja "Nasza Przyszłość" o. Tadeusza Rydzyka otrzymała 4,9 mln zł

Najbardziej znaną fundacją o. Tadeusza Rydzyka jest "Lux Veritatis", ale ta nie ma statusu Organizacji Pożytku Publicznego. Taki od 2002 roku ma za to fundacja "Nasz Przyszłość", której szefem rady jest o. Rydzyk - informuje "Rzeczpospolita".

W 2020 roku z odpisu podatku fundacja otrzymała 4,9 mln złotych, będąc 22. najhojniej obdarowaną przez podatników OPP. Jak zauważa "Rz", to bardzo wysoka pozycja, ponieważ więcej dostały niemal same organizacje pomagające dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami oraz zwierzętom. Mniej dostały tak rozpoznawalne instytucje jak Fundacja TVN "Nie jesteś sam" (4,6 mln zł), Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" (4,2 mln zł) czy Fundacja Polsat (3,7 mln zł). 

Dlaczego Fundacja "Nasza Przyszłość" otrzymała tak duży odpis podatku? 

Wpływy Fundacji "Nasza Przyszłość" z 1 procenta rosną kolejny rok z rzędu. W poprzednich latach OPP o. Rydzyka otrzymała 4,3 mln zł, a następnie 4,5 mln zł. Wzrost nie jest przypadkowy, bo jak ustaliła "Rz" fundacja mocno koncentruje się na bezpośrednim kontakcie z sympatykami Radia Maryja. Na jego antenie emitowano materiał "1 proc. podatku dla Fundacji Nasza Przyszłość" i oferowano pomoc telefoniczną w wypełnianiu PIT. Wcześniej pomagały w tym Biura i Koła Przyjaciół Radia Maryja. Do odpisu podatku na "Naszą Przyjaźń" zachęcał nawet bezpośrednio o. Rydzyk, który w internecie opublikował komunikat, zachęcający do datków słowami, że fundacja "to dobro", które "zaniesiemy w przyszłość". Fundacja zarabia także na sklepie internetowym. Jak podaje "Super Express", można w nim kupić na przykład półmetrową figurę Matki Boskiej z żywicy epoksydowej, ekskluzywne wydania Biblii warte 600 zł, miody, obrazy, książki, a nawet gry. 

"Rz" przyjrzało się również wydatkom Fundacji "Nasza Przyszłość", która m.in. dofinansowuje warsztaty dziennikarskie, stypendia dla studentów i doktorantów ze związanej z o. Rydzykiem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Organizacja oferuje też pomoc materialną "dla osób najbardziej potrzebujących". Co ciekawe, fundacja finansuje nawet filmy, jak np. "Zerwany kłos", pierwszy film fabularny Telewizji Trwam. W produkcji jest także wspierany przez "Naszą Przyszłość" obraz "Nędzarz i Madamme" o św. Albercie Chmielowskim.

Więcej o: