Szczepienia dla seniorów. Kiedy będą mogły zaszczepić się osoby po 60. i 70. roku życia? [HARMONOGRAM]

W poniedziałek odbyła się konferencja szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Minister m.in. podał terminy szczepień dla najstarszych grup pokoleniowych w Polsce.

Masz pytanie o szczepienia przeciw COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Waszym imieniu eksperta. We wtorek gościem Porannej Gazeta.pl będzie prof. Krzysztof Simon

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, do 14 stycznia, do szczepień będą przyjmowane zgłoszenia osób z tzw. grupy "0", czyli przedstawiciele personelu medycznego. - Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób - szacował Dworczyk. Jak poinformował szef KPRM, kolejnego dnia - 15 stycznia - zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80. roku życia. Można zatem przyjąć ten dzień za początek szczepienia osób z grupy pierwszej.

Zobacz wideo Rząd podaje szczegóły rejestracji na szczepienia dla osób z grupy pierwszej. Od 15 stycznia będą mogły się umawiać osoby powyżej 80 roku życia

- W dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej - dodał szef Kancelarii Premiera.

Od 15 stycznia ruszają szczepienia dla seniorów

Zgodnie z informacją podaną przez Michała Dworczyka, 22 stycznia zostanie uruchomiona możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia, a 25.01 rozpoczną się szczepienia populacyjne dla osób 70+. Będą oni mieli możliwość zaszczepienia się w 6 tys. punktów w całej Polsce.

Jak wyjaśniał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podział seniorów wynika z tego, że Rada Medyczna stwierdziła, iż osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, gdyż są one najbardziej narażone. 

Kiedy będą szczepione osoby 60+?

Mikołaj Fidziński z next.gazeta.pl wyliczał w swoim tekście, że do końca marca można byłoby zaszczepić dwiema dawkami jeszcze ok. 2,2 mln osób z grupy pierwszej. "Acz wydaje się, że należy na to spojrzeć nieco inaczej. Możliwe, że nawet ok. 3 mln osób z tego etapu byłoby już po podaniu przynajmniej pierwszej dawki, która już daje częściową odporność. A nie da się wykluczyć, że w razie rozważanego przez polski rząd wydłużenia okresu pomiędzy podaniem obu dawek (z obecnych trzech-czterech tygodni na przykład do sześciu) udałoby się w tym czasie pierwszą dawkę szczepionki zaaplikować jeszcze większej liczbie chętnych" - podkreślał autor.

.Kiedy zostanę zaszczepiony? Miliony osób mogą czekać grubo ponad rok

W pierwszej grupie są m.in. osoby po 60. roku życia, pensjonariusze DPS-ów, służby mundurowe czy nauczyciele. Według rządowych szacunków to ok. 10 mln osób. To oznacza, że za trzy miesiące zapewne "tylko" niespełna co trzeci-czwarty reprezentant tej grupy byłby zaszczepiony. Jak poinformował w poniedziałek Michał Dworczyk, najmłodsza grupa seniorów, czyli osoby z przedziału 60-70, będzie mogła rozpocząć szczepienie się dopiero w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia.

Zdjęcie ilustracyjneJak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie?

Więcej o: