PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Podajemy terminy

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? W jakim terminie deklaracje będą dostępne w usłudze Twój e-PIT? W końcu, kiedy otrzymamy zwrot nadpłaty podatku od fiskusa? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tegorocznych PIT-ów.

Zeznania podatkowe PIT będzie można składać od 15 lutego 2021 roku. Ostateczny termin na złożenie rozliczenia PIT mija natomiast 30 kwietnia 2021 roku. Terminy te wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

 

"Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym" - czytamy.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Twój e-PIT

Zeznania podatkowe po raz kolejny wypełni za nas fiskus. Resort finansów w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes poinformował, że będą one dostępne w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego 2021 roku. 

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Usługa funkcjonuje od połowy lutego 2019 roku.

Jak zalogować się do Twój e-PIT?

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Aby się zalogować do platformy Twój e-PIT, należy przygotować swoje dane:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
  •  kwotę przychodu, z rozliczenia za 2018 r.
  •  kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy), a następnie potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie - podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A, lub - jeśli masz profil zaufany - przygotuj dane logowania do PZ. Ten sposób logowania obowiązuje podatnika, który nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28.

Kiedy zwrot podatku?

"Urząd Skarbowy zwróci nadpłatę w terminie 45 dni od dnia dokonania akceptacji udostępnionego zeznania przez podatnika lub od dnia dokonania automatycznej akceptacji" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Taki termin dotyczy wszystkich zeznań złożonych w formie elektronicznej. "Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania złożonego w formie elektronicznej, tj. także za pomocą usługi Twój e-PIT to 45 dni" - wskazali przedstawiciele MF. Jeżeli wybierzemy formę papierową, to na zwrot będziemy musieli poczekać do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji.

Więcej o: