Twój e-PIT. Od kiedy będą dostępne deklaracje? Kiedy zwrot podatku?

Od kiedy deklaracje będą dostępne w usłudze Twój e-PIT? Fiskus odpowiada na pytania dotyczące PIT-ów.

Pierwszy kwartał roku oznacza początek naszych bojów z corocznym rozliczeniem podatkowym. Na szczęście po raz kolejny wypełni je za nas fiskus. Resort finansów w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes poinformował, że zeznania podatkowe będą dostępne w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego 2021 roku.

 

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Usługa funkcjonuje od połowy lutego 2019 roku.

Kiedy zwrot podatku?

"Urząd Skarbowy zwróci nadpłatę w terminie 45 dni od dnia dokonania akceptacji udostępnionego zeznania przez podatnika lub od dnia dokonania automatycznej akceptacji" - poinformował fiskus.

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? "Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli"

Taki termin dotyczy wszystkich zeznań złożonych w formie elektronicznej. "Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania złożonego w formie elektronicznej, tj. także za pomocą usługi Twój e-PIT to 45 dni" - wskazali przedstawiciele MF. Jeżeli wybierzemy formę papierową, to na zwrot będziemy musieli poczekać do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji.

Mateusz MorawieckiMorawiecki: Podatki obniżone. Ekonomista: Tu dajemy, a tam zabieramy

Jak zalogować się do Twój e-PIT?

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Aby się zalogować do platformy Twój e-PIT należy przygotować swoje dane:

  •  PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
  •  kwotę przychodu, z rozliczenia za 2018 r.
  •  kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),

a następnie potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie - podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A, lub - jeśli masz profil zaufany - przygotuj dane logowania do PZ. Ten sposób logowania obowiązuje podatnika, który nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28.

Więcej o: