Mandat za nieodśnieżony samochód. Uwaga kierowcy. Można zapłacić nawet 500 zł

Kierowcy powinni pamiętać, że za jazdę nieodśnieżony samochodem grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. O czym powinni pamiętać posiadacze aut?

Śnieżna zima to ostatnio w Polsce rzadkość. W ostatnich dniach w strefie opadów śniegu znalazł się jednak cały kraj. Dodatkowo w kolejnych dniach prognozowane są minusowe temperatury, co oznacza, że biała pokrywa może zostać z nami na dłużej. To ważna informacja dla kierowcy, którym za nieodśnieżone auto grożą mandaty. 

Zobacz wideo Paweł Kowal był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (13.01)

Mandat za jazdę nieodśnieżonym autem. Ile wynosi? 

Podstawą prawną do przyznania mandatu jest art. 66 kodeksu drogowego, w którym czytamy, że: "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę".

1 lutego rusza nabór wniosków do 500+ Zmiany w 500+ w 2021 r. Jak nie stracić świadczenia?

Za jazdę nieodśnieżonym autem grozi mandat w wysokości od 50 do 500 zł. Najwyższa kwota to kara, która może spotkać głównie kierowców samochodów ciężarowych i dostawczych. Odśnieżając auto, należy pamiętać o usunięciu zalegającego śniegu nie tylko z szyb, ale także reflektorów i dachu. Nie można zapomnieć również o oczyszczeniu tablic rejestracyjnych, gdyż za jazdę z zasłoniętymi tablicami grozi mandat w wysokości 100 zł oraz trzy punkty karne. 

Zmiana opon na zimowe. Czy jest to obowiązkowe? 

Zima 2020/2021 przez długi czas był łagodna dla kierowców, stąd też nie wszyscy zdecydowali się na zmianę opon. Zgodnie z przepisami w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Z racji zmian warunków atmosferycznych może być to jednak konieczne.

Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia 2021 r. Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia. Czy restauracje i galerie handlowe będą otwarte?

Opony zimowe posiadają lamelki oraz bardziej zarysowany bieżnik, co ma zapewnić przyczepność na śniegu, a także pomóc w odprowadzeniu wody i błota. Dodatkowo w ich składzie są specjalne substancje, których celem jest sprawienie, aby opony nie twardniały w niskich temperaturach

Więcej o: