Gerhard Schroeder: "Czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami?" Były kanclerz broni Putina

Były kanclerz Gerhard Schroeder udzielił wywiadu, w którym broni Rosji Władimira Putina i atakuje Polskę oraz Węgry, pytając, czy kraje te są demokracjami, czy też są już państwami autorytarnymi. Wywiad opublikował "Der Spiegel".

Punktem wyjścia do rozmowy opublikowanej  „Der Spiegel” jest książka „Ostatnia szansa. Dlaczego potrzebna jest nowa architektura świata” napisana przez Gerharda Schroedera wraz z historykiem Gregorem Schoellgenem.

Zobacz wideo Chiny "wygrają" gospodarczo koronakryzys? Dyrektor z S&P: Pandemia pewne procesy przyspieszy [OKO NA ŚWIAT]
Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie są nawet w stanie pożegnać się z partią premiera Węgier Viktora Orbana, lecz kooperują z nią w Parlamencie Europejskim

powiedział Schroeder.

Schroeder pobłażliwy dla Władimira Putina

Były niemiecki kanclerz w rozmowie z "Der Spiegel" odniósł się również do aneksji Krymu. Stwierdził, że w tej sytuacji Rosja przekroczyła granicę "której nie powinna była przekraczać". Dodał jednak, że nie wie, czy można za to winić Władimira Putina, tłumacząc, że w przypadku wejścia Ukrainy do NATO, główny port wojenny Rosji Sewastopol znalazłby się w granicach Sojuszu.

Schroeder odrzucił zdecydowanie sankcje przeciwko Rosji. Przy okazji porównał aneksję Krymu z interwencją USA w Iraku. Zdaniem polityka SPD należy powrócić do pomysłu „armii europejskiej pod politycznym kierownictwem Europy. „Jeżeli Europa chce stawić czoło USA i Chinom, musi koniecznie stać się silniejsza – politycznie i wojskowo” – uważa Schroeder.

Kim jest Gerhard Schoeder?

Gerhard Schroeder był kanclerzem RFN w latach 1998-2005. Po ustąpieniu z urzędu zaangażował się w budowę gazociągu Nord Stream. Od 2017 r. jest szefem rady nadzorczej w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft.

Opracowano na podstawi artykułu opublikowanego przez serwis Detutsche Welle.

Więcej o: