Prof. Andrzej Horban o odmrażaniu gospodarki: Nie ma harmonogramu

Czy po zakończeniu tzw. etapu odpowiedzialności, który ma potrwać do końca stycznia, możemy spodziewać się luzowania restrykcji? Kiedy zostanie odmrożona gospodarka? Prof. Andrzej Horban przyznał szczerze, że taki harmonogram nie istnieje.

11 stycznia polski rząd ogłosił, że konieczne jest przedłużenie tzw. etapu odpowiedzialności do 31 stycznia. Utrzymanie obowiązujących obostrzeń było motywowane m.in. trudną sytuacją w Europie i wysoką liczbą pacjentów chorych na COVID-19, którzy leczeni są w polskich szpitalach. Do końca stycznia pozostało zaledwie kilka dni. Czy restrykcje znów zostaną wydłużone, czy może nastąpi ich poluzowanie? Został o to zapytany prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, który był gościem programu "Newsroom" portalu Wirtualna Polska.

- Redaktor znowu antycypuje mi przyszłość. Jest jeszcze za wcześnie. Cały czas decydujemy. W przyszłym tygodniu możemy wypuścić do szkół resztę dzieci z klas podstawowych, moim zdaniem powinniśmy. A co dalej? Zobaczymy - mówił lekarz.

Zobacz wideo Czy Polska ma przewidywalny plan odmrażania biznesu?

Odmrażanie gospodarki. Prof. Andrzej Horban: Harmonogram jest tworzony w trakcie

Prof. Horban był dopytywany o to, czy po powrocie dzieci do szkół otwarte zostaną np. galerie handlowe, hotele lub restauracje.

- Handel idzie, to, że galerie są zamknięte, nie oznacza, że nie można kupić garnków, garnituru czy tym bardziej żywności. Galerie mogą czekać, hotele - jeśli będą rozmrażane - to powolutku. Najpierw podróże służbowe, a później przyjemnościowe. To samo z pozostałymi usługami, muszą jeszcze troszeczkę poczekać - powiedział doradca premiera.

Prof. Andrzej Horban nie przedstawił żadnych konkretnych dat związanych z odmrażaniem gospodarki. - Nie ma harmonogramu, naprawdę. To jest harmonogram, który jest tworzony w trakcie - skwitował. 

Zamknięta restauracja z powodu epidemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) Wiceminister rozwoju: Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych

Więcej o: