Amazon oficjalnie wchodzi do Polski. "Pełna oferta detaliczna". Akcje Allegro mocno w dół

Amazon poinformował, że zamierza uruchomić polskojęzyczną wersję swojego serwisu. Firma ogłosiła "wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce". Ekspansja amerykańskiego giganta może być wyzwaniem dla Allegro. Giełda zareagowała.

Amazon, największy sklep internetowy świata, którego właścicielem jest Jeff Bezos, ogłasza rozpoczęcie prac nad uruchomieniem w Polsce serwisu Amazon.pl. Ma to być polska wersja amerykańskiego sklepu, a nie jedynie tłumaczenie niemieckiej witryny dostępne dzisiaj. 

Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Amazon.pl wkrótce w Polsce. To szansa również dla polskich firm

Przedsiębiorcy, którzy chcą sprowadzić sprzedaż za pośrednictwem nowej platformy, mogą już rejestrować swoje konta. Ich towary, jak wyjaśnia spółka, będą mogły być oferowane nie tylko w polskim sklepie, ale i zagranicznych odpowiednikach serwisu. 

"Amazon od wielu lat wspiera polskich klientów oraz pomaga sprzedawać produkty polskich przedsiębiorców w naszych europejskich sklepach. Kolejnym etapem jest wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce i właśnie nadszedł czas na ten krok"

- powiedział Alex Ootes, wiceprezes ds. rozwoju w UE, Amazon cytowany w komunikacie spółki. 

Allegro może mieć groźnego konkurenta

O planach ekspansji Amazona w Polsce media donoszą od kilkunastu miesięcy, jednak firma - aż do dzisiaj - nigdy ich nie potwierdzała. Decyzja o wejściu na polski rynek może stanowić wyzwanie dla Allegro. Amerykański serwis ma bowiem jeden zasadniczy atut - jest naprawdę dużym graczem.

W samym tylko trzecim kwartale 2020 roku spółka odnotowała sprzedaż netto na poziomie 96 mld dol., co stanowi równowartość ok. 360 mld zł. Równie imponujący jest wzrost sprzedaży względem roku 2019 - w trzecim kwartale jej wartość wyniosła 70 mld dol. 

Polska giełda na najnowsze plany amerykańskiego giganta już zareagowała. W środę rano notowania Allegro na warszawskim parkiecie zanotowały kilkuprocentowy spadek. 

Notowania Allegro (środa 27.01.2021, godz. 10.45)Notowania Allegro (środa 27.01.2021, godz. 10.45) Źródło: Stooq.pl

Amazon ma sojusznika w Polsce. To InPost

Ekspansję Amazona może ułatwić umowa o współpracy zawarta z firmą InPost. Właściciel Paczkomatów ma co prawda podobny kontrakt z Allegro, jednak współpraca obu firm może ulec pewnemu rozluźnieniu. 

Jeszcze niedawno bowiem spekulowano, że Allegro przejmie polskiego przewoźnika. Ostatecznie jednak przed tygodniem spółka poinformowała o uruchomieniu oferty publicznej na swoje akcje i debiucie na giełdzie w Amsterdamie. Wstępna wycena walorów wynosi 7-8 mld euro. 

Amazon w Polsce. Wkrótce otwarcie nowego centrum dystrybucji

Amazon działa w Polsce od 2014 roku. Według Amerykańskiej Izby Handlowej jest największym amerykańskim pracodawcą w naszym kraju i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem.

Firma zatrudnia 18 tys. osób, głównie w centrach logistycznych, których jest dziewięć. W 2021 r. uruchomione zostanie kolejne - w Świebodzinie, gdzie powstanie ponad tysiąc etatów.

Więcej o: