Allegro jednak nie przejmie InPostu? Właściciel Paczkomatów idzie na giełdę w Amsterdamie

Wszystko wskazuje na to, że Allegro nie zdoła przejąć spółki InPost, do której należą m.in. Paczkomaty. Firma wydała bowiem komunikat o ogłoszeniu zapisów na sprzedaż istniejących akcji. Jej rynkowa kapitalizacja może wynieść 7-8 mld euro.

InPost oficjalnie poinformował, że od czwartku 21 stycznia ruszają zapisy na 175 mln istniejących akcji spółki. Przedział cenowy ustalono na 14-16 euro, co dawałoby kapitalizację rynkową spółki w wysokości 7-8 mld euro.

Decyzja giganta rynku dostaw oznacza najprawdopodobniej, że do nie dojdzie do przejęcia przez Allegro. Spółka 29 stycznia zamierza bowiem zadebiutować na giełdzie Euronext Amsterdam. Informacje o możliwym przejęciu firmy kurierskiej przez największy działający w Polsce serwis e-commerce pojawiły się w zeszłym roku. Transakcja wydawała się prawdopodobna z dwóch względów. Po pierwsze partnerstwo pomiędzy Allegro i InPostem oparte jest na strategicznym porozumieniu po raz pierwszy zawartym już w roku 2014. Po drugie to Allegro miało prawo do pierwokupu InPostu. 

Kilka dni temu pojawiły się też doniesienia świadczące o tym, że współpraca Allegro i InPostu nie będzie już tak bliska. Serwis chce bowiem, jak donosi agencja Reutera, kupić 3 tys. automatów do dystrybucji paczek. 

Allegro Allegro zatrudni w tym roku nawet 950 osób. Firma otwiera nową siedzibę

InPost trafi na giełdę. To może być mocny debiut

Oferta dotyczy prywatnej sprzedaży istniejących akcji spółki, skierowanej do wybranych inwestorów instytucjonalnych. Akcjonariuszami sprzedającymi są: AI Prime & Cy SCA (należący do funduszy Advent International Corporation), Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, oraz PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2.

Zobacz wideo Michał Wójcik był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (21.01)

InPost to największy w Polsce operator logistyczny, w którego zainwestowały amerykańskie fundusze inwestycyjne Advent International i KKR. Firma oferuje usługi kurierskie oraz dostawy za pośrednictwem ogólnopolskiej sieci Paczkomatów InPost dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych, w tym kompleksowe usługi dedykowane branży e-commerce. Liczba Paczkomatów InPost przekracza obecnie 10 000 urządzeń.

E-Commerce rośnie w Polsce

Inwestycja w polską firmę przewozową może okazać się atrakcyjna, bo w dobie pandemii rośnie rynek e-commerce. Intensywnie rósł on zresztą jeszcze przed wybuchem pandemii. W 2010 roku wartość transakcji zawieranych w sieci wynosiła w Polsce ok. 15 mld zł. W roku 2019 rynek handlu online był już wart 50 mld zł. A przewidywania na rok 2020 mówiły o 70 mld zł.

Rosnący rynek e-commerce był powodów, dla których Allegro wszedł na giełdę. W tym tygodniu notowania spółki przebiły poziom 100 mld zł - zaledwie dwa tygodnie po debiucie. To świadczy o entuzjastycznym nastawieniu inwestorów, którzy wierzą, że handel online dalej będzie się intensywnie rozwijał. Przejęcie InPostu z pewnością mogłoby pomóc Allegro wzmocnić pozycję lidera.

Czytaj też: Rząd przyjął rozporządzenie o wsparciu dla firm. Postojowe, zwolnienia z ZUS, dopłata 5 tys. zł

Więcej o: