Jarosław Gowin: "Mieszkanie Plus" nie okazał się sukcesem. Nowy program będzie doskonalszy

Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił w poniedziałek w Stalowej Woli założenia nowego planu mieszkaniowego. Powstaną Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli spółki samorządowo-państwowe, które zastąpią TBS. Pierwszy SIM powstaje w Stalowej Woli

- Nie boimy się mówić o tych porażkach. Program "Mieszkanie Plus", delikatnie mówiąc, nie okazał się sukcesem. Ta nowa wersja programu mieszkaniowego jest o wiele doskonalsza - twierdził Jarosław Gowin. 

Jednym z głównych założeń jest powołanie spółek - Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) - które mają zastąpić dotychczasowe Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, czyli przedstawicielem Skarbu Państwa.

Zobacz wideo "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką"

Nowe osiedle SIM w Stalowej Woli

Jak poinformował resort rozwoju, pracy i technologii, Krajowy Zasób Nieruchomości i Stalowa Wola w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej będą realizować inwestycje mieszkaniowe na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa na osiedlu Charzewice.

W pierwszej kolejności planowana jest inwestycja wielorodzinna na działce położonej przy ul. Ogrodowej, o powierzchni 3 ha. Według wstępnych projektów powstanie tam około 240 mieszkań. Planowane jest także wykorzystanie kolejnych gruntów należących do Skarbu Państwa pod budownictwo wielorodzinne w Stalowej Woli. Na gruncie o powierzchni około 20 ha może powstać ok. 1 000 nowych, przystępnych cenowo lokali mieszkalnych. Krajowy Zasób Nieruchomości i Stalowa Wola deklarują dalszą współpracę w ramach realizacji zadań ustawowych KZN i zadań własnych Stalowej Woli.

Co to Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. W tym modelu jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Mieszkania będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają pieniądze na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Więcej o: